Qonunchilikka ko‘ra, ҳар yili hokim yordamchilari yozma tavsiyanomasiga asosan:
🔸boquvchisi xorijga mehnat migratsiyasiga chiqib ketgan va “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatda bo‘lgan oilalarga BHMning 2 baravari (660 ming so‘m) miqdorida bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi;
🔸mehnat migratsiyasiga chiqib ketgan fuqarolarning “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatda bo‘lgan yoki “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”dan biriga kiritilgan, nogironligi bo‘lgan oila aʼzolariga dori-darmon, nogironlik aravachalari, eshitish apparatlari va ortopedik mahsulotlar xarid qilish uchun BHMning 5 baravari (1 mln 650 ming so‘m) miqdorida bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi;
🔸mehnat migratsiyasiga chiqib ketgan fuqarolarning O‘zbekistonda улар bilan birga yashovchi pensiya yoshiga yetgan yoki I va II guruh nogironligi bo‘lgan oila aʼzolariga kasaba uyushmalari tizimidagi sanatoriy va profilaktik davolanish муассасаларига bir martalik bepul yo‘llanma beriladi.