Shavkat Mirziyoyev muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston musulmonlari idorasi axboroti asosida 2026-yilda muqaddas Ramazon oyining boshlanishi 19-fevral kuniga to‘g‘ri keladi. Qarorda ushbu muborak davr xalqimiz uchun insonparvarlik, saxovat, sabr-toqat va shukronalik fazilatlarini yanada mustahkamlovchi muhim ma’naviy davr ekani alohida ta’kidlangan.
Qarorga muvofiq, O‘zbekiston bo‘ylab Ramazon oyini milliy an’ana va qadriyatlarga mos tarzda o‘tkazish uchun keng qamrovli chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Xususan, kam ta’minlangan va ehtiyojmand oilalarni qo‘llab-quvvatlash, mahallalarda o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, muqaddas qadamjolar va qabristonlarni obodonlashtirish ishlari ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Shuningdek, Ramazon oyiga oid tadbirlarni ortiqcha dabdabasiz, ixcham va mazmunli tarzda tashkil etish zarurligi qayd etildi. Bu orqali jamiyatda tejamkorlik, saxovat va mehr-oqibat kabi qadriyatlarni mustahkamlash, inson qadrini ulug‘lash va ijtimoiy birdamlikni yanada kuchaytirish ko‘zda tutilmoqda. Ommaviy axborot vositalariga esa ushbu muborak oy bilan bog‘liq tadbirlarni keng va tizimli yoritish tavsiya etildi.
Mazkur qaror ijrosini nazorat qilish vazifasi Bosh vazir Abdulla Aripov hamda Prezident maslahatchisi R.Q. Davletov zimmasiga yuklatildi. Ushbu hujjat Ramazon oyini nafaqat diniy, balki jamiyatda mehr-oqibat, insonparvarlik va hamjihatlikni mustahkamlovchi muhim ijtimoiy-ma’naviy davr sifatida yuksak saviyada o‘tkazishga xizmat qiladi.