Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференцияда нималар намойиш этилди?
Самарқандда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга бағишланган халқаро конференция бўлиб ўтмоқда.
Конференция иштирокчиларига Ўзбекистоннинг озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш салоҳияти кўрсатиб ўтилди.
Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва FAO’нинг техник кўмаги билан ташкиллаштирилган конференция доирасида очарчиликка, озиқ-овқат хавфсизлиги йўқлиги ва тўйиб овқатланмасликка қарши курашишга кўмаклашиш, қишлоқ хўжалиги, ўрмон хўжалиги ва балиқ хўжалиги маҳсулдорлиги ва барқарорлигини ошириш, қишлоқ жойларда қашшоқлик даражасини қисқартириш, агроозиқ-овқат тизимларининг инклюзивлиги ва самарадорлигини таъминлаш ҳамда кризислар ва таҳдидларга қарамасдан яшаб қолиш учун воситаларни кучайтириш каби FAO стратегиясига амал қилган ҳолда мунозаралар бўлиб ўтмоқда.
30 дан ортиқ давлатлардан вазирлар, дипломатлар, қишлоқ хўжалиги соҳасининг кўзга кўринган намояндалари иштирок этаётган конференция секцияларга бўлиниб ўз ишини давом эттирмоқда.
Озиқ-овқат хавфсизлигига таҳдид солувчи коронавирус пандемияси ва Россия-Украина уруши каби кутилмаган воқеалардан ташқари, узоқ йиллардан буён тўпланиб келаётган таҳдидлар — иқлимнинг ўзгариши, ер қатламининг деградацияга учраши, чўллашиш, сув ресурсларининг етишмовчилиги, қурғоқчилик, ўсимликларнинг турли юқумли касалликларга йўлиқиши, ҳосилдорликнинг пасайиши ва бунинг оқибатида очарчилик юзага келиши, бундай хавф-хатарларнинг олдини олиш борасида келишувлар имзолаш конференция ялпи мажлиси кун тартиби бўлиб турди. Ялпи мажлисда турли давлатлардан келган вакиллар сўз олишди.
Ушбу кўргазмада Ўзбекистон аграр тармоғини ислоҳ қилишда эришилган ютуқлар намойиш этилмоқда. Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳаларидаги салоҳияти, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича янги ёндашувлари намойиш этилди. Конференция қатнашчилари уруғчилик, боғдорчилик, чорвачилик, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг кластер, кооперация, агрологистика усуллари билан таништирилди.
Секцияларнинг иши эртага ҳам давом эттирилади.