Йирик IT-компаниялари Ўзбекистон бозорига кириб келиши мумкин
АКТ вазири "Astana Hub" технопарки фаолияти билан танишди.
Бугун, 4 декабрь куни Нур-Султон шаҳрига ташриф билан келган Шерзод Шерматов бошчилигидаги делегация Марказий Осиёдаги энг йирик халқаро технопарклардан бири – "Astana Hub" фаолияти билан яқиндан танишди.
Учрашув давомида икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, жумладан, стартап-индустрияни ривожлантириш доирасидаги масалалар муҳокама қилинди.
Делегация аъзолари Қозоғистоннинг Datanomix, ConnectedHHome, Oquda va iMAS каби IT-компаниялари билан танишди. Томонлар ҳамкорликни мустаҳкамлашдан манфаатдор эканини билдириб, Ўзбекистон ва Қозоғистон IT-компанияларининг икки давлат бозорига кириши масаласини кўриб чиқишга келишиб олдилар.
АКТ вазири Ш.Шерматов "Astana Hub" фаолияти, "42-мактаб" дастури концепцияси, шунингдек, коворкинг марказлари фаолияти билан батафсил танишди.
Андижонда ука акасининг қотилига айланди
Қотиллика қўл урган шахс 2020 йилда бош мия қон томири касаллиги билан оғриган ва вилоят психоневрология диспансери ҳисобига олинган.
2026-йилдан Ўзбекистонда Starlink ишга тушиши кутилмоқда
Лойиҳа дастлаб 2023 йилга режалаштирилган эди, кейинчалик бир неча бор муддат сурилган.
Хитойда 600 км/соат тезликдаги ғилдираксиз суперпоезд тақдим этилди
Маглевлар тижорат йўналишларига 5 йил ичида чиқиши кутилмоқда.
Хитойда асаларини микрочип ёрдамида масофадан бошқариш тизими яратилди
Бу технология қаҳрамон арилардан фавқулодда вазиятларда қидирув ёки разведка учун фойдаланиш имкониятини беради.
Amazon компанияси омборларида роботлар инқилоби
Компанияда роботлар сони инсонларникидан ошиб кетди.
iPhone 17 Pro дизайни маълум бўлди
Янги моделда камера ўзгаради.
Хитой чивин катталигидаги айғоқчи дрон яратди
У жанг майдонида яширинча кузатув олиб боришга мўлжалланган.
Сунъий интеллект Google қидирувини йўқ қилмоқда
Сайтлар трафик ва даромаддан айрилмоқда.