O‘zbekiston Karate milliy federatsiyasi mansabdorlariga jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Ular 759,5 mln so‘m va 6 ming AQSH dollari miqdoridagi byudjet mablag‘larini talon-taroj qilgan.
Avvalroq O‘zbekiston Karate milliy federatsiyasi prezidenti N. N. federatsiyaning sobiq rahbarlari xatti-harakatlaridan norozi bo‘lib, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga murojaat yo‘llagan edi. Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda tashkilot faoliyati bilan bog‘liq korrupsion holatlar keng muhokamalarga sabab bo‘lgan.
Bosh prokuratura o‘tkazgan tekshiruvlar natijasiga ko‘ra, O‘zbekiston Karate milliy federasiyasi mansabdor shaxslari va boshqalar rasmiy hujjatlarga soxta yozuv kiritib, juda ko‘p miqdordagi byudjet mablag‘larini talon-toroj qilganligi ma’lum bo‘ldi.
Xususan, 2020/2021-yillarda o‘tkazilgan 10 ta o‘quv yig‘inlarida 49 nafar sportchi amalda qatnashmagan hamda mehmonxona xizmatidan foydalanmagan bo‘lsa-da, ishtirok etganligi haqida soxta hujjatlar rasmiylashtirilib, 403 mln so‘mlik byudjet mablag‘lari o‘zlashtirib yuborilgan.
Sportchilar tomonidan ishlatilmagan 64 turdagi 78,5 mln so‘mlik dori vositalari ham talon-toroj qilingan. Shuningdek, sport zal ijaraga olinganligi to‘g‘risida hujjatlar rasmiylashtirilib, 128 mln so‘m mablag‘lar amalda sport zaliga ega bo‘lmagan mehmonxonaga o‘tkazilib, o‘zlashtirilgan.
Shu kabi 2021-yilda o‘tkazilgan 3 ta sport musobaqalari qatnashuvchilari tomonidan to‘langan 150 mln so‘m badal pullari kirim qilinmagan. Bundan tashqari, me’yoriy hujjatlar talabalariga zid ravishda karate bo‘yicha jahon chempioni D. O.ga trenerlik qilmagan U. B.ga davlat byudjetidan asossiz ravishda 6 ming AQSH dollari to‘lanishiga erishilib, byudjet mablag‘lari o‘zlashtirilgan.
Yuqoridagi holatlar yuzasidan O‘zbekiston Karate milliy federasiyasi mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.