Yangi tashqi ishlar vaziri Rossiya elchisi bilan uchrashdi
O‘zbekiston TIV rahbari Turkiya va Ozarbayjon elchilari bilan ham uchrashuv o‘tkazdi.
Kecha, 3 yanvar kuni O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidov Rossiyaning mamlakatdagi favqulodda va muxtor elchisi Oleg Malginovni qabul qildi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Uchrashuvda siyosiy, diplomatik, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik munosabatlarining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Iqtisodiy diplomatiyani jadallashtirish, jumladan, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, investitsiyalarni jalb etish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Ikki va ko‘p tomonlama shaklda bo‘lib o‘tadigan tadbirlar jadvali va ularning kun tartibi muhokama qilindi.
O‘zbekiston va Rossiyaning xalqaro va mintaqaviy institutlar doirasidagi muloqotni davom ettirishga tayyorligi qayd etildi.
Bundan tashqari, Baxtiyor Saidov Turkiya va Ozarbayjonning O‘zbekistondagi elchilari Olgan Bekar va Guseyn Guliyev bilan ham uchrashdi.