Shavkat Mirziyoyev Tinchlik kengashining dastlabki yig‘ilishida ishtirok etdi
Prezident o‘z nutqida O‘zbekiston ushbu G‘azoda turar joylar, bolalar bog‘chalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qo‘shishga tayyorligini qayd etdi.
Bugun, 19-fevral kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Vashington shahrida Tinchlik kengashining dastlabki yig‘ilishida ishtirok etdi.
AQSH Prezidenti Donald Tramp raisligida o‘tkazilgan tadbirda Ozarbayjon, Qozog‘iston, Bahrayn, Indoneziya, Argentina, Paragvay, Ruminiya, Misr, Qatar, Pokiston, Vengriya, Albaniya, Armaniston, Vetnam, Kambodja, BAA, Turkiya, Kuvayt, Saudiya Arabistoni, Isroil, Marokash va boshqa davlatlar delegatsiyalari rahbarlari ham qatnashdi.
G‘azo sektorini qayta tiklash va gumanitar yordam ko‘rsatish, shuningdek, mintaqada tinchlik hamda barqarorlikni taʼminlash masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida dastlabki sammitni chaqirgani uchun Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti, Tinchlik kengashi raisi Donald Trampga minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Tinchlik kengashini tuzish bo‘yicha tinchliksevar tashabbusni qo‘llab-quvvatlagani va uni muvaffaqiyatli ro‘yobga chiqarishda amaliy ishtirok etishini qatʼiy tasdiqlagani taʼkidlandi.
– Ishonchim komil, kengash ishi G‘azo mintaqasini iqtisodiy va ijtimoiy qayta tiklash uchun qulay sharoit yaratishga imkon beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
G‘azoning har qanday tashqi boshqaruv mexanizmi sektor aholisining so‘zsiz ichki qo‘llab-quvvatlashiga tayanishi lozimligi taʼkidlandi.
Barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan saʼy-harakatlari G‘azoni tez fursatda qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga, mojarodan keyingi jarayonlarni barqarorlashtirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston ushbu hududda turar joylar, bolalar bog‘chalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qo‘shishga tayyorligini qayd etdi.
– Bizning uchrashuvimiz xalqaro birdamlik, tinchliksevarlik va Yaqin Sharqdagi vaziyatni yaxshilashga bo‘lgan umumiy intilishimizning yorqin ifodasidir. Biz Yangi G‘azoni – iqtisodiyoti farovon, aholi uchun munosib turmush sharoitlariga ega bo‘lgan mintaqani barpo etish uchun ushbu tarixiy imkoniyatdan foydalanishimiz zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tadbirda boshqa xorijiy mamlakatlarning davlat, hukumat va tashqi siyosiy idoralari rahbarlari ham so‘zga chiqdilar.
Yig‘ilish yakunida Tinchlik kengashi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolandi.
Sobiq shahzoda Endryu hibsga olindi
Sobiq shahzoda Epshteyn bilan bog‘liq aloqalarini hamon rad etib kelmoqda.
Namanganda bolalarni olib ketayotgan mashina YTHga uchrashi oqibatida bir bola halok bo’ldi
Hodisa kunduzgi parvarish markazi tarbiyalanuvchilarini markazga olib ketayotgan transport vositasida 6 nafar bola bo‘lgan vaqtda yuz bergan.
O‘zbekistonda 2025 yilda 12 mingdan ortiq fuqaro firibgarlikda ayblanib sudlangan
Aybdorlarga jarima, majburiy ishlar, cheklash va ozodlikdan mahrum qilish jazolari tayinlangan.
21-fevral kuni O'zbekistonning 9 ta viloyatida sel xavfi eʼlon qilindi
Ayrim hududlarda yomg‘ir suvlari to‘planishi natijasida hududlarni suv bosishi ehtimoli ham mavjud.
Farg‘onada 9-sinf o'quvchisi profilaktika inspektorini pichoqladi
Gumondor buvisining chaqiruviga asosan borgan profilaktika inspektori bilan o‘zaro tortishib qolgan.