Mubashshir Ahmad sog‘ligi tufayli Toshkentdagi “Sangorod” ga ko‘chirildi
Xabarlarga ko‘ra, Alisher Tursunov og‘ir diabet kasalligidan aziyat chekkani uchun ichki ishlar vazirligi va sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan keyingi qamoq jazosini davom ettirishga to‘sqinlik qilish mumkin bo‘lgan kasalliklar ro‘yxatiga kiritilgan.
Jamoatchilikka Mubashshir Ahmad taxallusi bilan tanish bo‘lgan Alisher Tursunov Navoiy viloyatining Qiziltepa tumanidagi 5-sonli jazoni ijro etish koloniyasidan Toshkent shahridagi “Sangorod” nomi bilan mashhur ixtisoslashtirilgan tibbiy koloniyaga ko‘chirildi.
Ma'lum qilinishicha, bu qaror mahkumning sog‘lig‘ini chuqur tibbiy ko‘rik va davolash maqsadida amalga oshirilgan. Xabarlarga ko‘ra, Alisher Tursunov og‘ir diabet kasalligidan aziyat chekadi. Ushbu holat Ichki ishlar vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, keyingi qamoq jazosini davom ettirishga to‘sqinlik qilishi mumkin bo‘lgan kasalliklar ro‘yxatiga kiritilgan.
Huquq himoyachilari Axloq tuzatish departamenti insonparvarlik tamoyillariga asoslanib, sudga uning jazosining qolgan qismini yengilroq jazo bilan almashtirish to‘g‘risida iltimosnoma kiritish imkoniyatiga umid bildirishgan.
Mubashshir Ahmad jamoat oldida o‘z chiqishlarida O‘zbekistonning ichki va tashqi siyosatini qo‘llab-quvvatlashga oid faoliyati bilan tanilgan. U Toshkent shahar Uchtepa tuman sudi hukmi bilan 2,5 yilga ozodlikdan mahrum qilingan.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yil yanvar oyida Ombudsman vakili Navoiy viloyatidagi 5-sonli koloniyada uning saqlanish sharoitlarini tekshirgan edi.