Toshkent viloyati prokuraturasi xodimi 9 ming dollar pora bilan qo‘lga olindi
Xodim tadbirkordan 276 million so‘mlik jarimani tanishlari orqali bartaraf qilish hamda unga nisbatan chora ko‘rilmasligini ta’minlash evaziga pul talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmatining Zamon.uz ga ma’lum qilishicha, Toshkent viloyati prokuraturasining devonxona noziri O‘rtachirchiq tumanidagi yakka tartibdagi tadbirkorga tegishli savdo do‘konida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganlik holati bo‘yicha aniqlangan 276 million so‘mlik jarimani vakolatli tanishlari orqali bartaraf etib berish va unga nisbatan chora ko‘rilmasligini ta’minlash evaziga 9 ming AQSH dollari so‘ragan.
Shuningdek, devonxona noziri hozirda Namangan shahridagi oliygohda o‘qiyotganligi bois, talab etilgan pulni shu joyga olib kelib berishni aytagan.Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda nozir 9 ming AQSH dollarini Namangan viloyatida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Holat yuzasidan Namangan viloyati prokuraturasi tomonidan ushbu shaxs va boshqalarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 25,168-moddasi (firibgarlik) 3-qismi “v” bandi va 28,211-moddasi (pora berish) 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, devonxona noziriga nisbatan "qamoq" ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

An employee of the Tashkent regional prosecutor's office was caught with a $9,000 bribe.
The employee demanded money in exchange for ensuring the cancellation of a 276 million soum fine from the entrepreneur and that no measures would be taken against him.
According to information provided by the State Security Service to Zamon.uz, the chief of the office of the Tashkent regional prosecutor's office demanded 9 thousand US dollars in exchange for ensuring, through his authorized acquaintances, the cancellation of a 276 million soum fine identified against a sole proprietor's store in the O'rta Chirchiq district for illegal use of electricity and ensuring no measures would be taken against him.
Furthermore, as the chief of the office is currently studying at a prestigious higher education institution in Namangan city, he requested that the demanded money be brought to that location. During an urgent operation conducted by State Security Service personnel, the chief was caught red-handed with material evidence while receiving the 9 thousand US dollars in Namangan region.
Regarding the incident, the Namangan regional prosecutor's office initiated a criminal case against this individual and others under Part 3, paragraph "v" of Article 168 (fraud) and Part 1 of Article 211 (bribery) of the Criminal Code, and the measure of restraint "detention" was applied to the chief of the office.