Toshkent viloyati prokuraturasi xodimi 9 ming dollar pora bilan qo‘lga olindi
Xodim tadbirkordan 276 million so‘mlik jarimani tanishlari orqali bartaraf qilish hamda unga nisbatan chora ko‘rilmasligini ta’minlash evaziga pul talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmatining Zamon.uz ga ma’lum qilishicha, Toshkent viloyati prokuraturasining devonxona noziri O‘rtachirchiq tumanidagi yakka tartibdagi tadbirkorga tegishli savdo do‘konida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganlik holati bo‘yicha aniqlangan 276 million so‘mlik jarimani vakolatli tanishlari orqali bartaraf etib berish va unga nisbatan chora ko‘rilmasligini ta’minlash evaziga 9 ming AQSH dollari so‘ragan.
Shuningdek, devonxona noziri hozirda Namangan shahridagi oliygohda o‘qiyotganligi bois, talab etilgan pulni shu joyga olib kelib berishni aytagan.Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda nozir 9 ming AQSH dollarini Namangan viloyatida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Holat yuzasidan Namangan viloyati prokuraturasi tomonidan ushbu shaxs va boshqalarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 25,168-moddasi (firibgarlik) 3-qismi “v” bandi va 28,211-moddasi (pora berish) 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, devonxona noziriga nisbatan "qamoq" ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

Сотрудник прокуратуры Ташкентской области задержан с взяткой в 9 тысяч долларов.
Сотрудник требовал деньги в обмен на обеспечение того, чтобы предприниматель признал штраф в размере 276 миллионов сумов и в отношении него не принимались меры.
По сообщению Государственной службы безопасности для Zamon.uz, начальник канцелярии прокуратуры Ташкентской области потребовал 9 тысяч долларов США в обмен на то, чтобы через своих уполномоченных знакомых погасить и обеспечить неприменение мер в отношении индивидуального предпринимателя, владеющего магазином в Уртачирчикском районе, в связи с выявленным фактом незаконного использования электроэнергии на сумму 276 млн сумов.
Кроме того, поскольку начальник канцелярии в настоящее время учится в престижном вузе в городе Намангане, он потребовал привезти требуемые деньги именно туда. В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Государственной службы безопасности, начальник канцелярии был задержан с вещественными доказательствами в момент получения 9 тысяч долларов США в Наманганской области.
По данному факту прокуратурой Наманганской области возбуждено уголовное дело в отношении этого лица и других по части 3 пункта "в" статьи 168 (мошенничество) и части 1 статьи 211 (взяточничество) Уголовного кодекса, в отношении начальника канцелярии избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.