2026–2027 o‘quv yili uchun 1-sinfga qabul tartibi tasdiqlandi
O‘zbekiston Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan 2026–2027 o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 1-sinfiga qabul jarayonlarini tashkil etish tartibi tasdiqlandi.
Hujjatga muvofiq, 1-sinfga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmati joriy etiladigan tuman (shahar)lar soni 64 tadan 135 taga, umumiy o‘rta ta’lim maktablari soni esa 1956 tadan 5689 taga yetkazilgan.
Qayd etilishicha, 2026–2027 o‘quv yilida davlat umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 1-sinfiga qabul jarayonlari Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining elektron portali (my.maktab.uz) orqali amalga oshiriladi.
Qabul jarayoni 2026-yil 20-iyundan 31-iyulgacha mikrohudud doirasida, 1–31-avgust kunlari esa mikrohududdan tashqari hududlardan amalga oshirilishi belgilangan.
Amaldagi tartibga ko‘ra, 1-sinfga bolalar ular 7 yoshga to‘ladigan yilda qabul qilinadi. Shunga muvofiq, 2026–2027 o‘quv yilida 2019-yil 31-dekabrgacha tug‘ilgan bolalar maktabga qabul qilinadi.
Shuningdek, davlat xizmati joriy etilmagan hududlarda qabul jarayonlari an’anaviy tartibda maktab rahbarlari tomonidan amalga oshiriladi. Qabul qilingan o‘quvchilar haqidagi ma’lumotlar vazirlikning adm.maktab.uz elektron tizimiga kiritib boriladi.
Vazirlik ma’lumotiga ko‘ra, qabul jarayonlariga doir barcha ma’lumotlar — jumladan qabul rejasi, muddatlar, mikrohududlar hamda boshqa til sinflari bo‘yicha talablar — maktab binolarining ko‘rinarli joylariga joylashtiriladi.
Qabul muddati yakunlangach, mikrohudud va undan tashqari hududlar bo‘yicha qo‘shimcha qabulga yo‘l qo‘yilmasligi qat’iy belgilangan.
Shuningdek, 2026-yil 10-avgustga qadar 1-sinfga qabul qilingan bolalar bo‘yicha ma’lumotlar asosida 12 turdagi o‘quv qurollaridan iborat Prezident sovg‘alarini yetkazib berish rejalashtirilgan. Ushbu jihozlar 20-avgustgacha maktablarga tarqatilishi belgilangan.
Yunusoboddagi zararlangan daraxtlarni sog‘lomlashtirish ishlari boshlandi
Daraxtlarda bir nechta zararkunanda turlari aniqlangani ma’lum qilindi.
Toshkentning modernizm me’morchiligi YUNESKOning Xalqaro ro‘yxatiga kiritildi
Obyektlar qatorida “Jemchug” turar joy binosi, tarix va san’at muzeylari, “Xalqlar do‘stligi” saroyi, sirk, Markaziy ko‘rgazmalar zali, “Kosmonavtlar” metro bekati, “Quyosh” geliomajmuasi ham bor.
Belarusga ishlashga borib, aldanib qolgan o‘zbekistonlik vatanga qaytarildi
Fuqaro Minskka yetib borgach, ish beruvchi bilan aloqasi uzilib, mablag‘siz va og‘ir ahvolda qolgan.
Yangi Andijonda 300 million dollarlik qurilish loyihasi boshlanadi
O‘zbekistonning "Sanderson City" MCHJ va Janubiy Koreyaning "U&K Global" kompaniyasi investitsiya loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladi.
Qaysi hollarda bolalar nafaqasi va moddiy yordam to‘lovlari to‘xtatiladi?
Avgust oyidan ayrim oilalar uchun bolalar nafaqasi va moddiy yordam to‘lovlari to‘xtatilishi mumkin. Bunga oiladagi mehnatga layoqatli shaxslarning rasmiy bandligi asosiy mezon sifatida olinadi.
Navoiyda Damas’da 17 nafar bog‘cha bolasi tashigan haydovchi jazolandi
Holat yuzasidan unga nisbatan ma’muriy chora qo‘llanildi.
Shavkat Mirziyoyev tavallud kuni munosabati bilan yo‘llangan tabriklar uchun minnatdorlik bildirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tavallud kuni munosabati bilan yo‘llangan tabriklarni Yangi O‘zbekistonning xalqaro nufuzi va xalqqa bildirilgan hurmat ifodasi deb baholadi.
Jizzax shahrining bosh rejasiga o‘zgartirish kiritildi
Hujjatga ko‘ra, kelgusi yillarda shahar hududi qariyb ikki baravar kengaytiriladi, transport, uy-joy va muhandislik infratuzilmasi tubdan modernizatsiya qilinadi.

The admission procedure for the 1st grade for the 2026–2027 academic year has been approved.
By the relevant order of the Minister of Preschool and School Education of Uzbekistan, the procedure for organizing the admission process to the 1st grade of general secondary education schools for the 2026–2027 academic year has been approved.
According to the document, the number of districts (cities) where the state service for admission to the 1st grade will be introduced has been increased from 64 to 135, and the number of general secondary education schools from 1,956 to 5,689.
It is noted that for the 2026–2027 academic year, the admission process to the 1st grade of state general secondary education schools will be carried out through the Unified Interactive State Services Portal (my.gov.uz) and the electronic portal of the Ministry of Preschool and School Education (my.maktab.uz).
The admission process is scheduled to be carried out within micro-districts from June 20 to July 31, 2026, and from August 1 to 31 for areas outside the micro-district.
According to the current procedure, children are admitted to the 1st grade in the year they turn 7 years old. Accordingly, for the 2026–2027 academic year, children born on or before December 31, 2019, will be admitted to school.
Furthermore, in areas where the state service has not been introduced, the admission process will be carried out in the traditional manner by school principals. Information about admitted students will be entered into the ministry's electronic system adm.maktab.uz.
According to the ministry, all information related to the admission process—including the admission plan, deadlines, micro-districts, and requirements for other language classes—will be posted in visible locations on school premises.
It is strictly stipulated that no additional admissions will be allowed for micro-districts or other areas after the admission deadline.
Additionally, based on the information about children admitted to the 1st grade by August 10, 2026, it is planned to deliver Presidential gifts consisting of 12 types of educational supplies. These supplies are scheduled to be distributed to schools by August 20.