Toshkentning har bir tumanida 15–20 ta zamonaviy hojatxona quriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Toshkent shahrining turizm infratuzilmasini rivojlantirish, tozalikni ta’minlash va jamoat xizmatlari sifatini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etilishicha, yil boshidan buyon poytaxtga qariyb 3 million nafar xorijlik sayyoh tashrif buyurgan. Ularning aksariyati tarixiy obidalar, istirohat bog‘lari, bozorlar, kafe va restoranlar hamda turistik mahallalarga piyoda sayohat qilishni afzal ko‘radi.
Shu munosabat bilan avtobus bekatlari, temir yo‘l vokzallari, aeroport va metro bekatlarida sayyohlar uchun shahar bo‘ylab harakatlanish marshrutlarini ko‘rsatuvchi, mobil telefonlarga bepul va qulay yuklab olinadigan raqamli xaritalarni joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda Toshkentning toza, ozoda va yashil shahar sifatidagi nufuzi saqlab qolinishi zarurligi alohida ta’kidlandi. Ko‘chalar, xiyobonlar va bog‘lardagi tozalik darajasi aholi hamda sayyohlar ehtiyojlari nuqtai nazaridan tanqidiy tahlil qilindi.
Davlat rahbari tozalik faqat obodonlashtirish emas, balki madaniyat va qadriyat masalasi ekanini qayd etdi. Mahalla raislari, nuroniylar va faollarga aholi bilan birgalikda obodonlashtirish, daraxt ekish va parvarishlash ishlarini kuchaytirish hamda yoshlarda “Tozalik ostonadan boshlanadi” degan qadriyatni shakllantirish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek, poytaxtda jamoat hojatxonalari yetishmasligi muammosiga e’tibor qaratildi. Mutasaddilarga bir oy muddatda alohida dastur ishlab chiqish hamda joriy yilning o‘zida Toshkentning har bir tumanida 15–20 tadan zamonaviy jamoat hojatxonasi qurish uchun yer maydonlarini auksionga chiqarish vazifasi yuklatildi.
Bundan tashqari, poytaxt bo‘ylab chiqindi qutilari sonini keskin ko‘paytirish bo‘yicha ham zarur choralar ko‘rilishi belgilandi.
Ohangaronda daladagi xufiya joydan sintetik narkotikni olgan xorijlik ushlandi
Xorijlikning Toshkentdagi vaqtincha yashash xonadonidan elektron tarozilar va boshqa ashyoviy dalillar musodara qilindi.
Toshkentda 230 ta mahallada yarim yilda birorta ham jinoyat sodir etilmadi
Sergelida 29 ta mahalla “yashil” toifaga o‘tdi, 17 ta mahallada umuman jinoyat qayd etilmadi.
Prezident Sergeli va Yangihayotdagi badbo‘y hid muammosini bartaraf etishni topshirdi
Oqova suv inshootiga 1-sentabrgacha zamonaviy filtrlash uskunalari o‘rnatiladi.
Navoiyda kanalga cho‘kib ketgan ikki 15 yoshli bola halok bo‘ldi
Dastlabki ekspertizaga ko‘ra, ularning o‘limiga suv tufayli yuzaga kelgan mexanik asfiksiya sabab bo‘lgan.
Sergelida “Aqlli tuman” platformasi ishga tushirildi
Sun’iy intellekt asosidagi tizim ijtimoiy muammolar monitoringi, murojaatlar nazorati va jamoat xavfsizligini boshqarish imkonini beradi.
Sergelidagi yangi tibbiyot markazida 250 ta ish o‘rni yaratildi
Shavkat Mirziyoyev yiliga 150 ming nafardan ortiq bemorga xizmat ko‘rsatadigan zamonaviy xususiy tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi.
Surxondaryoda “o‘zbek-afg‘on” chegarasidan 2,5 kilogrammdan ortiq opiy musodara qilindi
Shuningdek, Toshkentda o‘tkazilgan tezkor tadbirda qariyb 3 kilogramm ko‘knori boshoqlari aniqlandi.
Yangi Sergeli koʻchasida yangi savdo va xizmat koʻrsatish infratuzilmasi barpo etildi
Umumiy qiymati 18,7 milliard so‘mlik loyiha doirasida Sergelida 250 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi.

В каждом районе Ташкента будет построено 15–20 современных туалетов.
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева были обсуждены вопросы развития туристической инфраструктуры города Ташкента, обеспечения чистоты и повышения качества коммунальных услуг обсуждены.
Отмечается, что с начала года столицу посетили около 3 миллионов иностранных туристов. Большинство из них предпочитают пешие прогулки к историческим памятникам, паркам, рынкам, кафе и ресторанам, а также туристическим махаллям.
В связи с этим были даны поручения по внедрению на автобусных остановках, железнодорожных вокзалах, в аэропортах и на станциях метро цифровых карт, показывающих маршруты передвижения по городу для туристов, которые можно бесплатно и удобно загружать на мобильные телефоны.
На совещании было особо подчеркнуто, что необходимо сохранить репутацию Ташкента как чистого, опрятного и зеленого города. Уровень чистоты на улицах, проспектах и в парках был критически проанализирован с точки зрения потребностей жителей и туристов.
Глава государства отметил, что чистота — это не только благоустройство, но и вопрос культуры и ценностей. Была подчеркнута необходимость активизации работ по благоустройству, посадке и уходу за деревьями совместно с населением для председателей махаллей, аксакалов и активистов, а также формирования у молодежи ценности «Чистота начинается с порога».
Также было уделено внимание проблеме нехватки общественных туалетов в столице. Ответственным лицам поручено в месячный срок разработать отдельную программу и выставить на аукцион земельные участки для строительства 15–20 современных общественных туалетов в каждом районе Ташкента уже в текущем году.
Кроме того, определено принятие необходимых мер по резкому увеличению количества мусорных контейнеров по всей столице.
В Ташкенте будут построены школы нового типа: вместимость учащихся увеличится вдвое.
Некоторые школы в Сергели работают с нагрузкой, вдвое превышающей их мощность. Для решения проблемы в новых школах спортивные залы и столовые будут размещены в подвальных помещениях.
В Ангархане задержан иностранец, получивший синтетический наркотик в тайном месте в поле.
У иностранца, временно проживающего в Ташкенте, были изъяты электронные весы и другие вещественные доказательства.
В Ташкенте в 230 махаллях за полгода не было совершено ни одного преступления.
В Сергели 29 махаллей перешли в «зеленую» категорию, в 17 махаллях преступлений вообще не зарегистрировано.
Президент поручил устранить проблему неприятного запаха в Сергели и Янгихаёте.
До 1 сентября на очистном сооружении будут установлены современные фильтровальные оборудования.
В Навои два 15-летних мальчика утонули в канале.
Согласно предварительной экспертизе, причиной их смерти стала механическая асфиксия, вызванная водой.
В Сергели запущена платформа «Умный район».
Система на основе искусственного интеллекта позволяет осуществлять мониторинг социальных проблем, контроль обращений и управление общественной безопасностью.
В новом медицинском центре в Сергели создано 250 рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью современного частного медицинского центра, который обслуживает более 150 тысяч пациентов в год.
В Сурхандарьинской области на узбекско-афганской границе изъято более 2,5 килограмма опия.
Кроме того, в ходе оперативного мероприятия, проведенного в Ташкенте, было обнаружено около 3 килограммов головок мака.