Qozog‘istonda 6254 ta maktab terroristik tahdidlarga moyil deb topildi
Ular videokuzatuv, vahima tugmalari, kirishni nazorat qilish tizimlari va litsenziyalangan qo‘riqlash xizmati bilan ta’minlangan.
Qozog‘istonda faoliyat yuritayotgan 8028 ta maktabdan 6254 tasi terroristik tahdidlar nuqtayi nazaridan zaif obyekt sifatida tasniflangan. Bu haqda Qozog‘iston Respublikasi Ta’lim vazirligi ma’lum qildi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur toifadagi barcha maktablar terrorizmga qarshi xavfsizlik bo‘yicha belgilangan talablarga muvofiq jihozlangan.
Xususan, ta’lim muassasalarida ichki ishlar organlarining tezkor boshqaruv markazlariga ulangan videokuzatuv kameralari, vahima tugmalari, kirishni nazorat qilish va boshqarish tizimlari mavjud. Shuningdek, obyektlarda litsenziyaga ega qo‘riqlash xizmatlari tashkil etilgan.
2025-yil oxirida Qozog‘iston Ta’lim vazirligi Ichki ishlar vazirligi hamda mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari bilan hamkorlikda mamlakatdagi barcha maktablarning terrorizmga qarshi himoya talablariga muvofiqligini aniqlash maqsadida audit o‘tkazgan.
Tegishli ma’lumotlarga ko‘ra, terroristik tahdidlarga zaif obyekt sifatida tasniflangan barcha 6254 ta maktab belgilangan xavfsizlik talablariga javob beradi.
Bundan tashqari, maktablarda xodimlar, o‘qituvchilar va o‘quvchilar ishtirokida favqulodda vaziyatlarda harakat qilish bo‘yicha muntazam o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkaziladi. Bunday treninglar kamida har olti oyda ikki marta tashkil etilishi belgilangan.

В Казахстане 6254 школы признаны подверженными террористическим угрозам.
Они оснащены системами видеонаблюдения, тревожными кнопками, системами контроля доступа и лицензированной охранной службой.
Из 8028 школ, действующих в Казахстане, 6254 классифицированы как уязвимые объекты с точки зрения террористических угроз. Об этом сообщило Министерство образования Республики Казахстан.
По данным министерства, все школы данной категории оборудованы в соответствии с установленными требованиями по антитеррористической безопасности.
В частности, в учебных заведениях имеются камеры видеонаблюдения, подключенные к центрам оперативного управления органов внутренних дел, тревожные кнопки, системы контроля и управления доступом. Также на объектах организованы лицензированные охранные службы.
В конце 2025 года Министерство образования Казахстана совместно с Министерством внутренних дел и местными исполнительными органами власти провело аудит с целью определения соответствия всех школ страны требованиям антитеррористической защиты.
Согласно соответствующим данным, все 6254 школы, классифицированные как уязвимые объекты перед террористическими угрозами, соответствуют установленным требованиям безопасности.
Кроме того, в школах регулярно проводятся учебные занятия по действиям в чрезвычайных ситуациях с участием сотрудников, учителей и учащихся. Установлено, что такие тренировки организуются не реже двух раз каждые шесть месяцев.