Toshkentdagi oliygohlarda darslar 08:00 da boshlanadi
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab Toshkent shahrida joylashgan oliy ta’lim tashkilotlarida birinchi smenadagi dars mashg‘ulotlari soat 08:00 da boshlanadi. Bu haqda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Mazkur tartib poytaxtdagi transport oqimini samarali tashkil etish, ertalabki va kechki tig‘iz vaqtlarda yo‘llardagi yuklamani kamaytirish hamda ta’lim jarayonini maqbul tashkil etishga qaratilgan.
Darslarning ertaroq boshlanishi talabalar va professor-o‘qituvchilarning harakatlanish vaqtini oqilona rejalashtirish, o‘quv jarayonini kun davomida samarali tashkil etish hamda shahardagi transport oqimini maqbullashtirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, yangi tartib kunduzgi va kechki ta’lim shaklida tahsil olayotgan talabalar uchun o‘quv kunini to‘g‘ri rejalashtirish va mashg‘ulotlardan tashqari o‘quv faoliyati uchun vaqt imkoniyatlarini kengaytirishi mumkin.
Yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik doirasida Toshkent shahridagi oliy ta’lim tashkilotlari rahbarlari, professor-o‘qituvchilar va talabalar mazkur tartibni inobatga olishlari so‘raldi.
Ta’lim tashkilotlarida mashg‘ulotlarni belgilangan vaqtda boshlash va o‘quv jarayonini tegishli ravishda tashkil etish bo‘yicha zarur choralar ko‘riladi.
Tartib faqat Toshkent shahridagi oliy ta’lim tashkilotlarining birinchi smenasidagi o‘quv mashg‘ulotlariga taalluqli.
852 nafar shaxs afv etildi
Ularning 604 nafari jazodan to‘liq ozod qilinadi.
Olmaota – Toshkent xalqaro poyezdida “Ayollar uchun vagon” yo‘lga qo‘yiladi
Vagonlarga faqat ayollar va 7 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il bolalar hamrohi bilan chiqishi mumkin.
11-sentabr teraktlari: Xalid Shayx Muhammad va uch sherigi ustidan sud qachon bo‘lishi belgilandi
Gvantanamoda 20 yildan ortiq vaqt davomida saqlanayotgan Xolid Shayx Muhammad va yana uch nafar ayblanuvchi harbiy tribunal oldida sud qilinadi.
“Siyosiy iroda yo‘qligidan hammamiz paxtaga qul edik” — Shavkat Mirziyoyev
Prezident Sirdaryoning agrar hududdan sanoati rivojlangan viloyatga aylanganini qayd etib, O‘zbekistonning paxtaga qaramlikdan chiqish jarayoniga to‘xtaldi.
Talabalar kontraktni 4 qismga bo‘lib to‘lashi mumkin: muddatlar ma’lum qilindi
Kontraktni bo‘lib to‘lash imkoniyati super-kontrakt asosida tahsil olishni rejalashtirayotgan abituriyentlarga ham tatbiq etiladi.
Samarqandda enaga qarovida bo‘lgan 3 yoshli bola elektr plitaga o‘tqazilgani aytilmoqda
Guvohlar bolaga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lingani, jumladan, qizigan elektr plitaga o‘tqazilgani, qo‘llari sim bilan bog‘langani va bir necha kun ovqatlantirilmaganini aytmoqda.
Rossiyada qiyin vaziyatda qolgan O‘zbekiston fuqarosi uyiga qaytarildi
U yashash joyisiz qolib, ko'chalarda tunashga majbur bo'lgan.
Toshkentda 20 dan ortiq davlat vakillari ishtirokida ekoturizm sammiti o‘tkazildi
Tadbirning asosiy qismi turizm bozoridagi yangi hamkorlarni jalb qilish va O‘zbekistonning ekoturizm, tog‘, gastronomik hamda boshqa yo‘nalishlarini xorijiy bozorlarda targ‘ib etishga qaratildi.

Занятия в высших учебных заведениях Ташкента начинаются в 08:00.
Начиная с 2026/2027 учебного года в высших образовательных организациях, расположенных в городе Ташкенте, учебные занятия первой смены будут начинаться в 08:00. Об этом сообщила пресс-служба Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Данный порядок направлен на эффективную организацию транспортного потока в столице, снижение нагрузки на дороги в утренние и вечерние часы пик, а также на оптимальную организацию учебного процесса.
Более раннее начало занятий будет способствовать рациональному планированию времени передвижения студентов и профессорско-преподавательского состава, эффективной организации учебного процесса в течение дня, а также оптимизации транспортного потока в городе.
Кроме того, новый порядок может позволить студентам, обучающимся по дневной и вечерней формам обучения, правильно планировать учебный день и расширить временные возможности для учебной деятельности вне занятий.
В рамках подготовки к новому учебному году руководителей, профессорско-преподавательский состав и студентов высших образовательных организаций города Ташкента попросили учитывать данный порядок.
В образовательных организациях будут приняты необходимые меры по началу занятий в установленное время и надлежащей организации учебного процесса.
Данный порядок распространяется только на учебные занятия первой смены в высших образовательных организациях города Ташкента.
852 человека были помилованы
604 из них будут полностью освобождены от наказания.
На международном поезде «Алматы – Ташкент» будет запущен «Вагон для женщин»
В вагоны могут заходить только женщины и мальчики до 7 лет в сопровождении взрослых.
Теракты 11 сентября: назначена дата суда над Халидом Шейхом Мухаммедом и тремя его сообщниками
Халид Шейх Мухаммед и ещё трое обвиняемых, содержащиеся в Гуантанамо более 20 лет, предстанут перед военным трибуналом.
«Из-за отсутствия политической воли мы все были рабами хлопка» — Шавкат Мирзиёев
Президент отметил, что Сырдарья превратилась из аграрного региона в промышленно развитую область, и остановился на процессе выхода Узбекистана из зависимости от хлопка.
Студенты могут оплачивать контракт в 4 части: объявлены сроки
Возможность оплаты контракта в рассрочку также будет применяться к абитуриентам, планирующим обучение на основе супер-контракта.
В Самарканде, как сообщается, 3-летний ребёнок, находившийся под присмотром няни, был посажен на электрическую плиту.
Свидетели рассказывают, что с ребёнком жестоко обращались, в том числе сажали на раскалённую электрическую плитку, связывали руки проволокой и не кормили несколько дней.
Гражданин Узбекистана, оказавшийся в трудной ситуации в России, был возвращён домой.
Он остался без жилья и был вынужден ночевать на улицах.
В Ташкенте прошёл саммит по экотуризму с участием представителей более 20 стран
Основная часть мероприятия была направлена на привлечение новых партнеров на туристическом рынке и продвижение экотуризма, горного, гастрономического и других направлений Узбекистана на зарубежных рынках.