Ўзбекистон коррупцияга қарши курашишда Латвия билан ҳамкорлик алоқалари йўлга қўймоқда
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Латвия Республикаси Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бюроси (КНAБ) вакиллари ўртасида онлайн учрашув ташкил этилди.
Учрашувда икки идора ўртасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, ўзаро тажриба алмашиш ва истиқболдаги устувор йўналишларини белгилаб олиш масалалари муҳокама қилинди.
Латвия томони Бюрога юклатилган вазифалар, коррупцияга қарши курашишда Бюронинг бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан алоқалари ва “Transparency International” каби халқаро рейтингларда мамлакатнинг ўринини яхшилаш, ГРЕCО (Коррупцияга қарши давлатлар гуруҳи)  ташкилотига аъзо бўлиш йўналишидаги фаолият тўғрисида тўхталиб ўтди.
Латвия томони билан ўзаро қизиқиш уйғотган йўналишлар юзасидан, жумладан,  давлат хизматчиларининг даромади ва мол-мулкини декларация қилиш, нодавлат ташкилотлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, таълим муассасаларида коррупцияга қарши курашиш бўйича ўқитишларни ташкил этиш каби соҳаларда Латвия Республикасининг қонун ҳужжатларини Ўзбекистонлик ҳамкасбларга тақдим этилиши ҳамда Латвиянинг ваколати органлари экспертлари иштирокида учрашувларни ташкил этилиши юзасидан келишувга эришилди.
Конструктив мулоқот тарзида ташкил этилган мазкур учрашув якунида икки идора ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ва доимий мулоқотни ўрнатиш, ўзаро англашув меморандумини имзолаш, тажриба алмашиш мақсадида хизмат сафарлари ташкил этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Маълумот учун: Латвия Республикаси Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бюроси (КНAБ) коррупцияга қарши курашиш бўйича ваколатли давлат органи бўлиб, 2003-йилдан фаолият юритиб келади. Бюрога коррупсиянинг олдини олиш, коррупцияга оид жиноят ишларини тергов қилиш ва коррупцияга қарши ўқитиш бўйича вазифалар юклатилган. “Transparency International” халқаро нодавлат ташкилотининг 2020 йилдаги коррупция даражаси паст бўлган давлатлар рўйхати рейтингида Латвия 42, Ўзбекистон эса 146 ўринни эгаллаган.