Самарқандда Халқаро конгресс ўз ишини бошлади
Тадбир Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан 10 дан ортиқ халқаро ва 5 та миллий ташкилотлар кўмагида ташкил этилмоқда.
Аввал хабар берганимиздек, 22-24-июль кунлари Самарқанд шаҳрида Бутунжаҳон жамиятининг «Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» VI Халқаро конгресси бўлиб ўтади.
Конгресснинг биринчи кунида асосан ноёб нашрлар ва китоблар тақдимоти бўлиб ўтади. Конгресснинг асосий воқеаси «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумидаги 51-60 жилдли 10 та янги китоб-альбомлар тақдимоти бўлиб ўтади. Шундай қилиб, 25 дан ортиқ давлатдан 350 та олимлар, дунёга машҳур 100 кутубхона ва музейлар китоб-альбомлар серияси устида ишлаган тўплам 60 жилдга етди.
Бундан ташқари, Франция Миллий кутубхонаси йиғилишида сақланадиган ноёб қадимий ноёб нашри тақдимоти ҳам режалаштирилган. Европанинг етакчи нашриёт уйларидан бири Mueller & Schindler ўзбек заминининг буюк ўғли, мунажжим Мирзо Улуғбек буюртмаси билан яратилган ноёб қўлёзма факсимилини намойиш этади.
Конгресснинг асосий йўналишлари «Халқларни бирлаштирувчи мерос» каби мавзуларда «Марказий Осиё ва Озарбайжон», «Жаҳон жамияти учун янги йўналишлар: режалар ва истиқболлар», «Миллий музейлар ва тўпламлар жаҳон жамияти диққат марказида» каби давра суҳбатлар бўлиб ўтади.
Шунингдек, Конгресс доирасида Ўзбекистон санъатига оид иккита «Орол ва Аму қирғоқларида. Қорақалпоқ санъати» ва «Безак: эстетика, сеҳр, маъно» номли ноёб китоблар тақдимоти ўтказилади.
Конгресснинг биринчи кунида Самарқанд шаҳридаги Ёшлар ижод саройида «Ўзбекистон маданий мероси замонавий илм-фан диққатида» мавзусида халқаро илмий конференция ҳам режалаштирилган.