Қашқадарёда аёлни уриб, сочини қириб ташлаган ота-болаларга суд ҳукми ўқилди
Судда жабрланувчи айбланувчиларни кечирганини айтди. Бироқ...
Бир неча ой аввал Қашқадарё вилоятининг Яккабоғ туманида 38 ёшли аёл бир нечта эркак томонидан калтакланиб, сочи кесиб ташланганди. “Замон” информацион дастурида маълум қилинишича, жиноят ишлари бўйича Деҳқонобод туман судида ушбу эркакларга нисбатан жиноят иши кўриб чиқилди.
Воқеа 2022 йил 9 июль куни, кечаси соат 23:00 атрофида содир бўлган. Аёл ўзидан10 ёш кичик йигит билан ишқий муносабатда бўлиб юрган. Бу эса ўғлини уйлантирмоқчи бўлган хонадон эгаси ва йигитнинг қариндошларининг ғазабини қўзғаган. Шу боис аёл ўша йигит хонадонига олиб борилиб, йигитнинг ака-укалари томонидан калтакланган.
Суд ҳужжатларига кўра, бошқа бир қизга унаштирилган йигит ўзидан катта аёлга илакишиб, унинг уйида яшаётганидан хабар топган акалар шу куни аёл ва укасини уйларига олиб келган.
Шундан сўнг иккисини арқон билан боғлаб, ўғилнинг кўз ўнгида аёл қамчи билан калтакланган, ўғилларининг ҳаракатини назорат қилиб турган ота аёлнинг сочини олишни буюрган. Уйдаги аёллардан бирининг раҳми келиб, жабрланувчининг арқонини ечиб юборган ва у деразадан кўчага қочиб чиққан.
Суд давомида жабрланувчи айбланувчиларни кечирганини билдирган. Суд ҳукмига кўра, ота ва кенжа ўғилга уч йил муддатга озодликдан чеклаш жазоси, қолган икки ўғилга эса уч ва икки йилга озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланди.