Ўзбекистоннинг Исроилдаги элчихонаси фуқароларни мамлакатни вақтинча тарк этишга чақирди
Исроилни тарк этиш учун Исроил-Миср чегарасида тун-у кун ишлайдиган “Бегин” пунктидан фойдаланиш тавсия қилинмоқда.
"Дунё" ахборот агентлигининг хабар беришича, Яқин Шарқ минтақасидаги вазиятнинг кескинлашуви ортидан Ўзбекистоннинг Исроилдаги элчихонаси фуқароларни мамлакатни тарк этишга чақирди.
Ватандошларга ҳушёрликни сақлаш, Исроил ҳукумати томонидан белгиланган хавфсизлик чораларига қатъий риоя қилиш ва имкон қадар кейинги кўрсатмалар олингунга қадар махсус жиҳозланган хавфсиз ҳудудларда бўлиш ҳамда ваколатхона расмий кўрсатмаларга диққат билан амал қилиш, заруратсиз кўчага чиқишни чеклаш ва хотиржамликни сақлаш тавсия қилинди.
Шунингдек, фуқароларга вазият барқарорлашгунга қадар Исроил ҳудудини вақтинча тарк этиш тавсия қилинган. Элчихона Исроил-Миср чегарасида "Бегин" чегара ўтиш пункти тун-у кун ишлашини, шу билан бирга, Ўзбекистон фуқароларининг Синай яриморолига кириши учун виза талаб қилинмаслигини эслатиб ўтди.
"Чегарадан ўтишни тезлаштириш мақсадида чегара божларини олдиндан онлайн тарзда тўлаш тавсия этилади. Бошқа қуруқликдаги ўтиш пунктларидан фойдаланиш тавсия этилмайди, уларнинг иш вақти ўзгариши мумкинлиги сабабли, саёҳатни режалаштиришдан олдин долзарб маълумотларни аниқлаштириш зарур", дейилади хабарда.
Элчихона фуқароларидан Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналарнинг расмий манбаларидаги янгиликларни мунтазам кузатиб боришга ҳамда Исроил хизматларининг огоҳлантиришлари ва тавсияларини инобатга олишни сўради.
Баёнотда қайд этилишича, фавқулодда вазиятларда ватандошлар қуйидаги телефон рақамлар ва почта манзилига мурожаат қилишлари мумкин:
• телефон рақамлари: 03−672−2466, 03−672−2371, 03−758−5075, 03−758−5076, +972 54 485 1397
• электрон почта: il.uzembassy@mfa.uz.
Тошкент вилояти прокуратураси ходими 9 минг доллар пора билан қўлга олинди
Ходим тадбиркордан 276 миллион сўмлик жаримани танишлари орқали бартараф қилиш ҳамда унга нисбатан чора кўрилмаслигини таъминлаш эвазига пул талаб қилган.
Сурхондарёда Президент билан учрашган ўқувчига университет гранти ажратилди.
Тошкентда ҳалок бўлган ЙПХ инспекторининг оиласи давлат муҳофазасига олинади.
Ўзбекистонда 2 ойда 22 та уюшган наркожиноий гуруҳ фош этилди
Гуруҳлар ўртача 3 ойдан 10 йилгача вақт оралиғида жиноий фаолият билан шуғулланиб келган.
1 мартдан газ нархлари оширилгани рад этилди
Энергетика вазирлиги нархлар ошмаганини, бироқ қиш мавсумида белгиланган ижтимоий меъёр ўзгарганини билдирди.
Бахтиёр Саидов Яқин Шарқ давлатларининг ташқи ишлар вазирлари билан мулоқот қилди
Вазир уларга Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг самимий ҳамдардлиги ва бирдамлигини етказган.

The Embassy of Uzbekistan in Israel has called on citizens to temporarily leave the country.
It is recommended to use the "Begin" point operating around the clock at the Israel-Egypt border to leave Israel.
According to the "Dunyo" news agency, following the escalation of the situation in the Middle East region, the Embassy of Uzbekistan in Israel called on citizens to leave the country.
Citizens were advised to remain vigilant, strictly adhere to the security measures established by the Israeli government, stay in specially equipped safe zones as much as possible until further instructions are received, carefully follow the official instructions of the embassy, limit unnecessary outings, and maintain calm.
Furthermore, citizens were recommended to temporarily leave Israeli territory until the situation stabilizes. The embassy reminded that the "Begin" border crossing point on the Israel-Egypt border operates 24/7, and that visas are not required for Uzbek citizens to enter the Sinai Peninsula.
"To expedite border crossing, it is recommended to pay border fees online in advance. Using other land border crossings is not recommended, as their operating hours may change, so it is necessary to clarify current information before planning travel," the report states.
The embassy asked citizens to regularly monitor updates from official sources of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and diplomatic missions abroad, and to take into account the warnings and recommendations of Israeli services.
The statement noted that in emergency situations, citizens can contact the following phone numbers and email address:
• phone numbers: 03-672-2466, 03-672-2371, 03-758-5075, 03-758-5076, +972 54 485 1397;
• email: il.uzembassy@mfa.uz.
It has been announced that assistance is being provided to stranded Uzbek citizens at Doha Airport.
On February 28, 48 Uzbek citizens returning to Tashkent were stranded at the airport due to the temporary closure of Qatari airspace.
In some neighborhoods of Nukus, the kindergarten fee will be reduced by 50 percent.
A new program for the socio-economic development of the Republic of Karakalpakstan has been approved.
An employee of the Tashkent regional prosecutor's office was caught with a $9,000 bribe.
The employee demanded money in exchange for ensuring the cancellation of a 276 million soum fine from the entrepreneur and that no measures would be taken against him.
A student who met with the President in Surkhandarya was awarded a university grant.
The family of the YPG inspector who died in Tashkent will be placed under state protection.
In Uzbekistan, 22 organized drug criminal groups were exposed in 2 months.
The groups have been engaged in criminal activities for an average period ranging from 3 months to 10 years.
The increase in gas prices from March 1 has been denied.
The Ministry of Energy stated that prices have not increased, but the established social norm has changed during the winter season.
Baxtiyor Saidov held talks with foreign ministers of Middle Eastern countries.
The Minister conveyed the sincere condolences and solidarity of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to them.