Ўзбекистоннинг Исроилдаги элчихонаси фуқароларни мамлакатни вақтинча тарк этишга чақирди
Исроилни тарк этиш учун Исроил-Миср чегарасида тун-у кун ишлайдиган “Бегин” пунктидан фойдаланиш тавсия қилинмоқда.
"Дунё" ахборот агентлигининг хабар беришича, Яқин Шарқ минтақасидаги вазиятнинг кескинлашуви ортидан Ўзбекистоннинг Исроилдаги элчихонаси фуқароларни мамлакатни тарк этишга чақирди.
Ватандошларга ҳушёрликни сақлаш, Исроил ҳукумати томонидан белгиланган хавфсизлик чораларига қатъий риоя қилиш ва имкон қадар кейинги кўрсатмалар олингунга қадар махсус жиҳозланган хавфсиз ҳудудларда бўлиш ҳамда ваколатхона расмий кўрсатмаларга диққат билан амал қилиш, заруратсиз кўчага чиқишни чеклаш ва хотиржамликни сақлаш тавсия қилинди.
Шунингдек, фуқароларга вазият барқарорлашгунга қадар Исроил ҳудудини вақтинча тарк этиш тавсия қилинган. Элчихона Исроил-Миср чегарасида "Бегин" чегара ўтиш пункти тун-у кун ишлашини, шу билан бирга, Ўзбекистон фуқароларининг Синай яриморолига кириши учун виза талаб қилинмаслигини эслатиб ўтди.
"Чегарадан ўтишни тезлаштириш мақсадида чегара божларини олдиндан онлайн тарзда тўлаш тавсия этилади. Бошқа қуруқликдаги ўтиш пунктларидан фойдаланиш тавсия этилмайди, уларнинг иш вақти ўзгариши мумкинлиги сабабли, саёҳатни режалаштиришдан олдин долзарб маълумотларни аниқлаштириш зарур", дейилади хабарда.
Элчихона фуқароларидан Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналарнинг расмий манбаларидаги янгиликларни мунтазам кузатиб боришга ҳамда Исроил хизматларининг огоҳлантиришлари ва тавсияларини инобатга олишни сўради.
Баёнотда қайд этилишича, фавқулодда вазиятларда ватандошлар қуйидаги телефон рақамлар ва почта манзилига мурожаат қилишлари мумкин:
• телефон рақамлари: 03−672−2466, 03−672−2371, 03−758−5075, 03−758−5076, +972 54 485 1397
• электрон почта: il.uzembassy@mfa.uz.
Тошкент вилояти прокуратураси ходими 9 минг доллар пора билан қўлга олинди
Ходим тадбиркордан 276 миллион сўмлик жаримани танишлари орқали бартараф қилиш ҳамда унга нисбатан чора кўрилмаслигини таъминлаш эвазига пул талаб қилган.
Сурхондарёда Президент билан учрашган ўқувчига университет гранти ажратилди.
Тошкентда ҳалок бўлган ЙПХ инспекторининг оиласи давлат муҳофазасига олинади.
Ўзбекистонда 2 ойда 22 та уюшган наркожиноий гуруҳ фош этилди
Гуруҳлар ўртача 3 ойдан 10 йилгача вақт оралиғида жиноий фаолият билан шуғулланиб келган.
1 мартдан газ нархлари оширилгани рад этилди
Энергетика вазирлиги нархлар ошмаганини, бироқ қиш мавсумида белгиланган ижтимоий меъёр ўзгарганини билдирди.
Бахтиёр Саидов Яқин Шарқ давлатларининг ташқи ишлар вазирлари билан мулоқот қилди
Вазир уларга Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг самимий ҳамдардлиги ва бирдамлигини етказган.

Посольство Узбекистана в Израиле призвало граждан временно покинуть страну.
Для выезда из Израиля рекомендуется использовать круглосуточно работающий пункт «Бегин» на израильско-египетской границе.
Как сообщает информационное агентство «Дунё», на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке посольство Узбекистана в Израиле призвало граждан покинуть страну.
Соотечественникам рекомендовано сохранять бдительность, строго соблюдать меры безопасности, установленные правительством Израиля, по возможности находиться в специально оборудованных безопасных зонах до получения дальнейших указаний, внимательно следовать официальным инструкциям дипмиссии, ограничить выход на улицу без необходимости и сохранять спокойствие.
Также гражданам рекомендовано временно покинуть территорию Израиля до стабилизации обстановки. Посольство напомнило, что пограничный переход «Бегин» на границе Израиля и Египта работает круглосуточно, а также для въезда граждан Узбекистана на Синайский полуостров виза не требуется.
«Для ускорения пересечения границы рекомендуется заранее оплатить пограничные сборы онлайн. Использование других наземных переходов не рекомендуется, так как их график работы может меняться, поэтому перед планированием поездки необходимо уточнять актуальную информацию», — говорится в сообщении.
Посольство попросило граждан регулярно следить за обновлениями на официальных источниках Министерства иностранных дел Узбекистана и загранучреждений, а также учитывать предупреждения и рекомендации израильских служб.
В заявлении отмечается, что в чрезвычайных ситуациях соотечественники могут обратиться по следующим телефонам и адресу электронной почты:
• телефоны: 03−672−2466, 03−672−2371, 03−758−5075, 03−758−5076, +972 54 485 1397;
• электронная почта: il.uzembassy@mfa.uz.
Сообщается, что узбекистанцам, застрявшим в аэропорту Дохи, оказывается помощь.
28 февраля 48 граждан Узбекистана, возвращавшихся в Ташкент, застряли в аэропорту из-за временного закрытия воздушного пространства Катара.
Жителям некоторых районов Нукуса снизят плату за детский сад на 50 процентов.
Утверждена новая программа социально-экономического развития Республики Каракалпакстан.
Сотрудник прокуратуры Ташкентской области задержан с взяткой в 9 тысяч долларов.
Сотрудник требовал деньги в обмен на обеспечение того, чтобы предприниматель признал штраф в размере 276 миллионов сумов и в отношении него не принимались меры.