Тошкентда 5 ойлик чақалоқ вакцинадан сўнг операция қилинди
Ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳрида онанинг фарзанди вакцина олганидан сўнг оёғи йиринглагани айтилган видеомурожаат тарқалганди. Пойтахт соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳолат юзасидан расмий муносабат билдирди
Қайд этилишича, вазиятга аниқлик киритиш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ишчи гуруҳи томонидан эпидемиологик текширув амалга оширилган.
Аниқланишича, жорий йил 23 февраль куни Яккасарой туманидаги 58-сон оилавий поликлиникада беш ойлик Ш.И.га 2865 Х 008 А серияли Пентавалент (АКДС+ВГВ+ХИБ)-2, ОПВ-3 ва РОТА-3 вакциналари билан режалаштирилган эмлаш ўтказилган. Эътироз билдирилган Пентавалент вакцинаси 2027 йил октябригача яроқли ҳисобланади.
“22 январдан 23 февралга қадар ушбу поликлиникада мазкур вакцина билан 78 нафар бола эмланган. Ш.И. эмланган кунда эса 17 нафар бола вакцина олган бўлиб, уларда нохуш ҳолатлар кузатилмаган. Эмлашни амалга оширган ваксинатор 6 йиллик иш тажрибасига эга”, дейилади расмий баёнотда.
24 февраль куни патронаж ҳамшираси томонидан чақалоқнинг инъекция қилинган жойида қизариш ва оғриқ, тана ҳароратининг 37,5 даражагача кўтарилиши қайд этилган. 25 февраль куни педиатр томонидан ўтказилган кўрикда боланинг аҳволи қониқарли экани, инъекция жойининг юқори қисмида 3х3 см ўлчамда қаттиқлик ва гиперемия борлиги аниқланган.
Кейинчалик чап соннинг юқори қисмида абсесс аниқланиб, 27 февраль куни жарроҳлик йўли билан очилган. Мутахассислар абсесс эмлаш жойидан юқорироқда жойлашганини ва вакцинация билан боғлиқ эмаслигини билдирган. Ҳозирги вақтда боланинг ҳолати қониқарли экани айтилмоқда.
Мутахассис хулосасига кўра, абсесс пайдо бўлишига сифатсиз тагликдан нотўғри фойдаланиш, тери қичишиши натижасида механик шикастланиш, шамоллаш ва иммунитет пасайиши ҳамда сон соҳасининг узоқ вақт эзилиши сабаб бўлган.
Таъкидланишича, 2025 йил сентябрь ойида мамлакатга 2 млн 600 минг доза 2865 Х 008 А серияли Пентавалент вакцинаси олиб келинган. Ушбу серия билан республика бўйича 1 миллиондан ортиқ, Тошкент шаҳрида 50 мингдан зиёд бола эмланган бўлиб, вакцинациядан кейинги ножўя ҳолатлар қайд этилмаган.
Докторантлар стипендияси 1,7 баробарга оширилиши мумкин
Бир қатор устувор соҳалар учун илмий кадрлар тайёрлашнинг янги тизимини жорий этиш таклиф этилди.
Ўзбекистонда Қурбон ҳайити намози ўқилиши вақтлари эълон қилинди
Тошкентдаги масжидларда Қурбон ҳайити намозини ўқиш эрталаб соат 05:10 да бошланади.
ОАК фаолиятини Фанлар академияси тизимида ташкил қилиш режалаштирилмоқда
Шунингдек, диссертация ҳимояси жараёнларининг 50 фоизини рақамлаштириш ҳамда ортиқча бюрократик талабларни бекор қилиш таклиф этилди.
Бир пайтлар Фарғонанинг юраги бўлган Ахсикент бугун қандай кўринишда?
Наманган вилоятининг Тўрақўрғон туманида, Сирдарёнинг сокин оқими бўйида қад ростлаган Ахсикент харобалари бугун ҳам ўтмишнинг улуғ ҳикояларини сўзлаб туради.
Сенатор ёшлар бандлиги ва ижтимоий ҳимояси юзасидан сенаторга сенатор сўрови юборди
Сенатор Ёшлар ишлари агентлигидан вояга етмаганлар ишсизлиги сабаблари, уларни бартараф этиш бўйича таклифлар ҳамда идоралараро ҳамкорликни такомиллаштириш юзасидан амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот сўради.
Қашқадарёда чўкаётган болани қутқарган ФВВ ходими "Аъло хизматлари учун" кўкрак нишони билан тақдирланди

В Ташкенте 5-месячному младенцу сделали операцию после вакцинации
В социальных сетях распространилось видеобращение матери, заявившей, что у её ребёнка в Ташкенте после вакцинации загноилась нога. Столичное управление здравоохранения выступило с официальным заявлением по данному факту.
Отмечается, что для выяснения обстоятельств Рабочей группой Министерства здравоохранения была проведена эпидемиологическая проверка.
Установлено, что 23 февраля текущего года в семейной поликлинике №58 Яшнабадского района 5-месячному ребёнку (Ш.И.) была проведена плановая вакцинация препаратами серии 2865 X 008 A: Пентаксим (АКДС+ВГВ+ХИБ)-2, ОПВ-3 и РОТА-3. Срок годности вакцины «Пентавалент», вызвавшей вопросы, — до октября 2027 года.
«С 22 января по 23 февраля данной вакциной в поликлинике были привиты 78 детей. В день вакцинации Ш.И. прививки получили ещё 17 детей, нежелательных реакций у них не зафиксировано. Вакцинатор имеет 6-летний стаж работы», — говорится в официальном сообщении.
24 февраля патронажная медсестра зафиксировала покраснение и болезненность в месте инъекции, а также повышение температуры тела до 37,5 °C. 25 февраля при осмотре педиатром состояние ребёнка было оценено как удовлетворительное, выявлено уплотнение и гиперемия размером 3×3 см в верхней части области инъекции.
Позднее в верхней части левого бедра был выявлен абсцесс, который 27 февраля был вскрыт хирургическим путём. Специалисты отметили, что абсцесс располагался выше места инъекции и не связан с вакцинацией. В настоящее время состояние ребёнка оценивается как удовлетворительное.
По заключению специалистов, причиной образования абсцесса могли стать неправильное использование подгузника, механическое повреждение кожи вследствие зуда, простудное заболевание и снижение иммунитета, а также длительное сдавливание области бедра.
Также сообщается, что в сентябре 2025 года в страну было поставлено 2 млн 600 тыс. доз вакцины серии 2865 X 008 A. По республике данной серией привито более 1 млн детей, в Ташкенте — свыше 50 тыс., при этом поствакцинальные осложнения не зарегистрированы.
RASHIDA NORBOYEVA
BOSHLOVCHI
В Сырдарье выявлены автомобили «Дамас», перевозившие детей в детские сады с превышением нормы.
В одной из машин было 22 ребенка из детского сада, в другой — 24.
В Узбекистане за 3 месяца зафиксировано поступление налогов в размере 63,6 трлн сумов.
В первом квартале 2026 года поступления налогов увеличились на 24 процента по сравнению с соответствующим периодом 2025 года.
Опыт прошлого и голос будущего: с журналистами проведена «Встреча трех поколений»
Данное мероприятие было организовано в сотрудничестве Союза журналистов Узбекистана и Контент-центра.
Президент Шавкат Мирзиёев поинтересовался положением дел участников Второй мировой войны.
Глава государства в Главном военном клиническом госпитале Вооруженных Сил побеседовал с участниками войны и ветеранами трудового фронта, поздравив их с праздником.
Родственник Шавката Мирзиёева уничтожил более 20 солдат вермахта во Второй мировой войне — ТАСС
Орунбек Якубов при переправе через реку Одер поддерживал пехотные подразделения огнём из своего миномёта, что способствовало захвату плацдарма.
Стало известно, сколько налогов заплатили в Узбекистан компании Apple, Google, Meta и другие.
Иностранные компании, предоставляющие электронные услуги, в первом квартале 2026 года уплатили налогов на 81 процент больше по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
В Департаменте по борьбе с экономическими преступлениями состоялась встреча с представителями British American Tobacco Uzbekistan.
В Узбекистане сообщили, что теневой оборот табачной продукции на рынке снизился с 22,4 до 7 процентов.