Қатарда круиз кемасида бўлган 71 нафар ўзбекистонлик ватанга қайтарилади
Доҳада қийин аҳволга тушиб қолган 91 нафар Ўзбекистон фуқароси элчихона вакиллари ёрдамида уй-жой билан таъминланди.
Яқин Шарқ минтақасида кескинлик кучайиши фонида Қатарда бўлиб турган ўзбекистонликларни ватанга қайтариш бўйича чоралар кўрилмоқда. Бу ҳақда “Дунё” ахборот агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Доҳада турли сабабларга кўра қолиб кетган 91 нафар Ўзбекистон фуқароси Қатар туризм ташкилоти билан келишилган ҳолда вақтинча турар жой билан таъминланган. 4 март куни Ўзбекистон элчихонаси вакиллари ватандошлар билан учрашиб, уларга зарур амалий ва ахборот кўмагини кўрсатган.
Элчи Ашраф Хўжаев Doha портига ташриф буюриб, Celestine Cruises кемасида бўлган 71 нафар ўзбекистонлик билан учрашди. Суҳбат давомида уларга юзага келган вазият ва ватанга қайтариш бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида маълумот берилди.
Элчихона ходимлари Grand Regal Hotel, Hampton by Hilton Doha Old Town, Jouri Al Murwab Hotel ҳамда Retaj Al Rayyan Hotel меҳмонхоналарига ташриф буюриб, у ерда вақтинча истиқомат қилаётган фуқаролар ҳақида маълумот тўплади ва уларнинг рўйхатини шакллантирди. Бу эҳтимолий эвакуация жараёнларини мувофиқлаштириш учун зарур экани қайд этилди.
Айни пайтда Қатар ҳаво ҳудуди ёпиқ қолмоқда. Мамлакатда бўлиб турган хорижий сайёҳлар қўшимча расмий маълумотларни кутмоқда.
Яқин Шарқдаги кескинлик сабаб 28 февралдан бошлаб Ўзбекистон шаҳарларидан Дубай, Шаржа, Мадина, Doha, Жидда, Тел-Авив, Теҳрон ва Кувайт йўналишларидаги авиақатновлар вақтинча тўхтатилган. Натижада Кувайт, Исроил, Саудия Арабистони, Қатар ва БААда бўлган айрим Ўзбекистон фуқаролари ватанга қайта олмай қолган.
Шавкат Мирзиёев топшириғи билан Форс кўрфази мамлакатларида қолиб кетган фуқароларни ватанга қайтаришни ташкил этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Транспорт вазирлиги резидент ва хорижий авиакомпаниялар билан ҳамкорликда аниқ режалар ишлаб чиқди. Жараёнларни мувофиқлаштириш мақсадида “Ўзавиация” агентлиги ҳузурида 24/7 режимида ишлайдиган штаб ташкил этилган.
4 март куни Шавкат Мирзиёев Қатар амири Тамим бин Ҳамад Aл Тани билан телефон орқали мулоқот қилиб, Қатарда бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари хавфсизлигини таъминлаш ва уларни ватанга қайтариш учун яратилган шароитлар учун миннатдорлик билдирди.
ТОП-300 олийгоҳларга кирган ёшлар ва педагогларга 20 минг долларгача таълим кредити берилади
Кредитнинг асосий қарзи талабанинг расмий ўқиш муддати тугаганидан сўнг еттинчи ойдан бошлаб етти йил давомида қайтарилади
Миллий дастур платформаси энди барча фойдаланувчилар учун очиқ
Платформа хорижий тилларни юқори малакали мутахассислардан ўрганиш имконини беради.
Марғилондаги мактабда аёлни дўппослаган эркакка нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Дастлаб эркак аёлнинг фарзандини ураётган бўлган.
АҚШ Эрондаги қизлар мактабига берилган зарбани текширмоқда
Қўшма Штатлар тинч аҳолини нишонга олмаслиги айтилмоқда.
Қарши ва Бухорода бозор мансабдорларига нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Улар бозор ҳудудидаги савдо жойларини ноқонуний расмийлаштириб бериш эвазига 11–80 минг доллар миқдорида пул талаб қилган.

71 гражданин Узбекистана, находившиеся на круизном лайнере в Катаре, будут возвращены на родину.
91 гражданин Узбекистана, оказавшиеся в трудной ситуации в Дохе, были обеспечены жильем при содействии представителей посольства.
На фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке принимаются меры по возвращению на родину граждан Узбекистана, находящихся в Катаре. Об этом сообщило информационное агентство "Дунё".
По имеющейся информации, 91 гражданин Узбекистана, оказавшийся в сложной ситуации в Дохе, был обеспечен временным жильём при содействии туристической организации Катара.
4 марта представители посольства Узбекистана посетили соотечественников и оказали им необходимую практическую и информационную помощь. Посол Узбекистана в Катаре Ашраф Ходжаев посетил порт Дохи и встретился с 71 гражданином Узбекистана, находившимся на круизном судне Celestine Cruises. В ходе встречи им была предоставлена подробная информация о текущей ситуации. Отмечалось, что правительство Узбекистана совместно с соответствующими ведомствами Катара прорабатывает механизмы обеспечения безопасности граждан и их возвращения на родину.
Сотрудники посольства также посетили гостиницы Grand Regal, Hampton, Jouri Al Murwab и Retaj Al Rayyan, где временно проживают граждане Узбекистана. Там была собрана точная информация о находящихся в гостиницах соотечественниках и сформирован их список. Отмечается, что это имеет важное значение для координации возможной эвакуации или других организационных мер.
В настоящее время воздушное пространство Катара остаётся закрытым. Иностранные туристы, находящиеся в стране, ожидают дополнительных официальных сообщений.
После обострения ситуации на Ближнем Востоке с 28 февраля были отменены все авиарейсы из городов Узбекистана по направлениям Дубай, Шарджа, Медина, Доха, Джидда, Тель-Авив, Тегеран и Кувейт. В результате граждане Узбекистана, находящиеся в Кувейте, Израиле, Саудовской Аравии, Катаре и ОАЭ, не смогли вернуться на родину.
По поручению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева ведётся работа по организации возвращения граждан, оставшихся в странах Персидского залива. Министерство транспорта совместно с национальными и зарубежными авиакомпаниями разработало конкретные планы. Для координации процессов в агентстве «Узавиация» создан штаб, работающий в круглосуточном режиме.
Кроме того, с учётом того, что воздушное пространство ряда стран остаётся закрытым и ситуация продолжает меняться, а также по итогам переговоров с авиационными властями иностранных государств, для авиакомпаний были определены требования, которые необходимо соблюдать при выполнении полётов.
4 марта президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с эмиром Катара шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани и выразил благодарность за принимаемые меры по обеспечению безопасности граждан Узбекистана, находящихся в Катаре, а также за созданные для них условия.
Топ-300 вузам поступившим молодым людям и педагогам предоставляется образовательный кредит до 20 тысяч долларов.
Основной долг по кредиту возвращается в течение семи лет, начиная с седьмого месяца после окончания официального срока обучения заемщика.
Национальная платформа программ теперь открыта для всех пользователей.
Платформа позволяет изучать иностранные языки у высококвалифицированных специалистов.
В Маргилане возбуждено уголовное дело в отношении лица, избившего женщину в школе.
Изначально мужчина избивал ребенка женщины.
США проверяют удар по школе для девочек в Иране.
Соединенные Штаты заявляют, что не будут нацеливаться на мирное население.
В Карши и Бухаре возбуждено уголовное дело в отношении рыночных должностных лиц.
Они требовали от 11 до 80 тысяч долларов за незаконное оформление торговых точек на территории рынка.