Ўзбекистонда 1765 та масжидда Қуръон хатмоналари бўлади
Ўзбекистон бўйлаб 16- март куни 27 кун давомида Қуръони Карим ўқилган масжидларда хатмона маросимлари бўлиб ўтади. Бу ҳақда Мусулмонлар идораси хабар берди.
Маълум қилинишича, Қадр кечаси арафасида, яъни Рамазон ойининг 27-кунида мамлакат бўйлаб 1765 та масжидда Қуръон Карим хатм қилинади. Хатмонадан сўнг масжидларда жамоавий дуолар ўқилади.
“Қуръон хатм қилинганидан сўнг қилинган дуо рад этилмайди. Чунки Қуръон Аллоҳнинг каломи бўлиб, уни тўлиқ ўқиб тугатиш улуғ ибодат”, дейилади идора хабарида.
Шунингдек, Мусулмонлар идораси юртдошларни масжидларда ўтказиладиган хатмона маросимларида иштирок этишга чақирган.
Марказий Осиё уруш фахрийларига қанчадан пул берди?
Бу йил 9 май — Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан Ўзбекистонда Иккинчи жаҳон уруш қатнашчилари ва ногиронларининг ҳар бирига 30 млн сўмдан бир марталик мукофот пули бериладиган бўлди. Умуман олганда, 2026 йил ҳолатига кўра, Марказий Осиёда нечта уруш фахрийси яшамоқда ва бу йил уларга қанча мукофот пули тўланяпти?
Ғалаба боғида Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари хотираси ёд этилди
Прокуратура органлари томонидан уруш фахрийлари ва фронт ортида хизмат қилганлар хотирасига бағишланган тадбирлар ташкил этилди.
Россияда Ўзбекистондан олиб кирилган 20 тонна помидорда хавфли вирус аниқланди
Зарарланган маҳсулот партияси қайтарилиши ёки йўқ қилиниши мумкин.
Миллий медиада кадрлар салоҳиятини юксалтиришнинг амалий натижалари: Навоийда “Медиа ҳафталик” якунланди
Тадбир давомида 200 га яқин иштирокчига сертификат, 12 нафар фаол контент-мейкерга эса махсус карталар топширилди.
Тошкентда маст эркак йўл ўртасига чиқиб, ҳаракатга тўсқинлик қилди
Жамоат тартибини бузган шахсга нисбатан баённома расмийлаштирилди.
Энди банкдан 500 долларгача паспортсиз валюта олиш мумкин
Янги тартиб расмий эълон қилинганидан уч ой ўтгач кучга кириди.
Президент Шавкат Мирзиёев Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан табрик йўллади
Табрикда Иккинчи жаҳон урушида иштирок этган ўзбекистонликларнинг фидойилиги ва тарихий ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Олмаотадаги ўзбек дипломатлари 82 нафар ватандошга ёрдам кўрсатди
Қийин вазиятга тушган ўзбекистонликларга вақтинчалик бошпана, тиббий ёрдам ва қайтиш ҳужжатлари тақдим этилди.

Quran recitations will be held in 1765 mosques in Uzbekistan.
On March 16th, Khatm Quran ceremonies will be held in mosques across Uzbekistan where the Holy Quran has been recited over 27 days. The Muslim Board reported this.
It is reported that on the eve of Laylat al-Qadr, i.e., on the 27th day of the month of Ramadan, the Holy Quran will be completed (Khatm) in 1,765 mosques across the country. After the Khatm, congregational prayers will be held in the mosques.
"The prayer made after the completion of the Quran is not rejected. Because the Quran is the word of Allah, and completing its full recitation is a great act of worship," the board stated in its report.
Furthermore, the Muslim Board has called on compatriots to participate in the Khatm Quran ceremonies being held in mosques.
In Uzbekistan, loans will be allocated for opening private clinics in remote areas.
Starting from July 1, 2026, the procedures for licensing medical organizations will be strengthened.
Pharmaceutical and banking sectors: flexible financial solutions under discussion
This dialogue opens up opportunities for banks to expand a quality portfolio, and for entrepreneurs, it provides financial opportunities suitable for business development.
The highest number of Uzbek citizens are being killed in the Russian army.
In 2023, 498 individuals, in 2024, 941 individuals, and in the first six months of 2025, nearly 1,300 Uzbek citizens signed military contracts with Russia.
Now in Uzbekistan, hanging laundry on the balconies of multi-story buildings is prohibited.
It is prohibited to install equipment that poses a fire hazard on balconies and loggias, and to store heavy items there.
The "Electronic Prescription" system will not be canceled — Ministry of Health (SSV).
Clarification has been provided regarding the messages circulated on social networks about the cancellation of this system.
A memorandum of cooperation was signed between the National Center and the Academy of Justice.
Within the framework of the Memorandum, scientific and practical cooperation on human rights in the judicial system will be strengthened.
Uzbekistan and Škoda Group have signed an agreement on the delivery of electric trains.
The implementation of the Škoda project in the field of railway transport begins in Uzbekistan.
Uzbekistan rises one place in the press freedom ranking.
According to the analysis, global indicators have dropped to their lowest level in the last 25 years.