Германиядаги яҳудийлар мамлакат президентининг Эрон уруши бўйича позициясини танқид қилди
Германиядаги Яҳудийлар марказий кенгаши мамлакат президенти Франк-Валтер Штайнмаерни “АҚШ ва Исроилнинг Эронга қарши уруши халқаро ҳуқуқни бузади ва бу сиёсий жиҳатдан ҳалокатли хато” деган баёноти учун танқид қилди.
“Кимки оятуллоҳ режимига қарши урушни осонгина ъхалқаро ҳуқуқ бузилишиъ деб атаса, тарихни инкор этади”, — деди кенгаш раиси Ёзеф Шустер DPA агентлигига берган интервьюсида.
Шустернинг таъкидлашича, 1979 йилдан буён Исроилни йўқ қилиш Эрон давлат доктринасининг бир қисми ҳисобланади. Шустер шунингдек, Эронга қарши уруш эронликлар учун 47 йил давом этган террор ва зулм тугашига умид беришини айтган.
У қўшимча қилиб, Германия сиёсатчиларидан Эрон режимидан азият чекаётганларга нисбатан ҳамдардлик изҳор қиливчи баёнотлар эшитишни исташини билдирган.
Аввалроқ Берлинда Германия Ташқи ишлар вазирлигининг 75 йиллигига бағишланган тадбирда Штайнмаер Эронга қарши бўйича ҳарбий ҳаракатни танқид қилиб, уни “халқаро ҳуқуққа зид” ва “олдини олиш мумкин бўлган” деб атаган эди.
Шу билан бирга Эрон Ташқи ишлар вазири Аббос Ароқчи Германия президентини “эронликларга қарши ҳуқуқбузарликларни қоралагани учун эътирофга лойиқ” деб баҳолаган.

Jews in Germany criticized the country's president's position on the Iran war.
The Central Council of Jews in Germany criticized the country's President Frank-Walter Steinmeier for his statement that "a war by the US and Israel against Iran violates international law and is a politically disastrous mistake."
"Anyone who casually labels a war against the ayatollahs' regime as a 'violation of international law' denies history," said Council President Josef Schuster in an interview with the DPA agency.
Schuster emphasized that since 1979, the destruction of Israel has been part of Iran's state doctrine. Schuster also said that a war against Iran offers hope for an end to 47 years of terror and oppression for the Iranian people.
He added that he would like to hear statements from German politicians expressing solidarity with those suffering under the Iranian regime.
Earlier, at an event in Berlin marking the 75th anniversary of the German Foreign Ministry, Steinmeier criticized the idea of military action against Iran, calling it "contrary to international law" and "preventable."
Meanwhile, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi praised the German president as "commendable for condemning violations against Iranians."