Россияга келган мигрантларнинг телефон сотиб олиши мажбурий қилиниши мумкин
Мигрантларнинг жойлашувини назорат қилиш учун мобил телефон ва электрон профиль тизимини жорий этиш режалаштирилмоқда.
Россияда меҳнат фаолияти ёки узоқ муддатли яшаш мақсадида мамлакатга кираётган хорижий фуқаролар, жумладан мигрантлар учун мобил телефон харид қилиш мажбурий этиб белгиланиши мумкин. Бу ҳақда Россия Ички ишлар вазири ўринбосари Игор Зубов маълум қилди дейди РБК.
Унинг сўзларига кўра, мамлакатга келган мигрантлар рўйхатдан ўтиш жараёнида мобил телефон харид қилади ва ушбу қурилмага уларнинг электрон профили бириктирилади. Бу орқали ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар мигрантларнинг жойлашуви ва яшаш манзилидаги ўзгаришларни назорат қилиши мумкин бўлади.
Таъкидланишича, мазкур тизим мигрантларнинг бир ҳудуддан бошқасига кўчиши ёки яшаш жойини ўзгартиришини назорат қилиш, шунингдек, уларга ҳужжатлар амал қилиш муддати тугаши ёки зарур расмий жараёнлар ҳақида ўз вақтида хабарнома юбориш имконини беради.
Маълумот учун, 2025 йил 1 cентябрдан Москва вилоятида «Амина» мобил иловаси синов тариқасида жорий этилган. Илова геолокация орқали фойдаланувчининг жойлашуви ҳақида Ички ишлар вазирлигига маълумот узатади ва Россияга визасиз кирган вояга етган мигрантлар учун ундан фойдаланиш мажбурий ҳисобланади.
Россия Ички ишлар вазирлиги маълумотига кўра, геолокация маълумотлари уч иш куни давомида тизимга узатилмаган 139 мингдан ортиқ мигрант миграция ҳисобидан чиқарилган.
Қозоғистон Президенти Ерлан Каринни вице-президент этиб тайинлади
Янги лавозим 2026 йилда қабул қилинган Конституция асосида қайта жорий этилди.
Шимолий Кипр қирғоқларида 267 киши бўлган паром ағдарилди: 7 киши ҳалок бўлди
Ҳодиса оқибатида 23 киши бедарак йўқолган.
АҚШда она 11 ойлик ўғлини отасига бермаслик учун отиб ўлдирди
Аёл боланинг отасига берилган васийлик ҳуқуқидан норози бўлган.
“Калмар ўйини” таъсиридаги икки ўсмир 12 ёшли болани ўлдирди
Қотилликда гумонланиб қўлга олинган ўсмир қизларнинг ёнидан 50 кишининг исми киритилган рўйхат топилган.
АҚШ Венесуэла билан “тарихдаги энг йирик нефть битими”ни тузди
Трамп битим натижасида АҚШнинг нефть захиралари икки баравардан кўпроққа ошишини маълум қилди.
Исроил Ғазодаги тиббий буюмлар сақланадиган омборга зарба берди
Ғазо бўйлаб қилинган ҳужумлар оқибатида 48 соат ичида камида 9 киши ҳалок бўлган.
Миср қироличаси Назли таққан миллионлаб долларлик маржон Вена музейидан ўғирланди
Бир неча миллион долларга баҳоланган тақинчоқни икки эркак олиб қочган.
Россиянинг Киев вилоятига ҳужуми оқибатида 37 киши ҳалок бўлди
Буча туманидаги ўқ-дорилар омборига берилган зарба ортидан юзага келган портлашларда яна 42 киши жароҳатланган.

Планируется внедрение системы мобильных телефонов и электронных профилей для контроля за местонахождением мигрантов.
Россияга келган мигрантларнинг телефон сотиб олиши мажбурий қилиниши мумкин
В России может быть введена обязательная покупка мобильного телефона для иностранных граждан, включая мигрантов, въезжающих в страну с целью трудовой деятельности или долгосрочного проживания. Об этом сообщил заместитель министра внутренних дел России Игорь Зубов, как передает РБК.
По его словам, мигранты, прибывающие в страну, будут приобретать мобильный телефон в процессе регистрации, и к этому устройству будет привязан их электронный профиль. Это позволит правоохранительным органам контролировать местонахождение мигрантов и изменения в их адресе проживания.
Отмечается, что данная система позволит отслеживать перемещение мигрантов из одного региона в другой или смену места жительства, а также своевременно уведомлять их об истечении срока действия документов или о необходимых официальных процедурах.
Для справки: с 1 сентября 2025 года в Московской области в тестовом режиме внедрено мобильное приложение «Амина». Приложение передает в Министерство внутренних дел данные о местоположении пользователя через геолокацию, и его использование является обязательным для совершеннолетних мигрантов, въехавших в Россию без визы.
По данным Министерства внутренних дел России, более 139 тысяч мигрантов, чьи данные геолокации не передавались в систему в течение трех рабочих дней, были сняты с миграционного учета.
У берегов Северного Кипра перевернулся паром с 267 людьми на борту: 7 человек погибли
В результате происшествия 23 человека пропали без вести.
В США мать застрелила своего 11-месячного сына, чтобы не отдавать его отцу.
Женщина была недовольна предоставленным отцу ребёнка правом опеки.
Двое подростков под влиянием «Игры в кальмара» убили 12-летнего ребёнка
У задержанных по подозрению в убийстве девушек-подростков найден список с именами 50 человек.
США заключили с Венесуэлой «крупнейшую нефтяную сделку в истории»
Трамп заявил, что в результате сделки нефтяные запасы США увеличатся более чем вдвое.
Израиль нанёс удар по складу с медицинскими принадлежностями в Газе.
В результате атак по Газе за 48 часов погибли по меньшей мере 9 человек.
Ожерелье стоимостью в миллионы долларов, которое носила египетская королева Назли, было похищено из Венского музея.
Украшение, оценённое в несколько миллионов долларов, похитили двое мужчин.
В результате атаки России на Киевскую область погибли 37 человек.
В результате взрывов, произошедших после удара по складу боеприпасов в Бучинском районе, пострадали ещё 42 человека.
Трамп хочет дать свое имя одному из объектов на Луне
В последнее время президент США также выступает с инициативами по переименованию географических объектов.