Қарийб 1800 нафар тадбиркорнинг электр энергияси бўйича имтиёзи тикланди
Тўқимачилик ва тикув-трикотаж корхоналаридан электр энергияси учун олдиндан тўлов ундириш амалиёти тўхтатилди.
Бизнес-омбудсман Наманган шаҳридаги «М.Г.» МЧЖ мурожаати асосида тўқимачилик ва тикув-трикотаж соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларига қонунчиликда белгиланган имтиёзларнинг қўлланилиши юзасидан республика миқёсида ўрганиш ўтказди.
Маълум қилинишича, Президентнинг 2023 йил 10 январдаги ПФ–2-сон Фармонига мувофиқ, мазкур соҳада фаолият юритувчи тадбиркорлар учун электр энергияси истеъмоли бўйича бир ойлик олдиндан тўлов талаби бекор қилинган.
Бироқ ўрганиш давомида республиканинг кўплаб ҳудудларидаги корхоналарга нисбатан ушбу имтиёз амалда қўлланилмагани, улардан электр энергияси учун олдиндан тўлов ундириш амалиёти давом этаётгани аниқланган.
Шундан сўнг Бизнес-омбудсман девони томонидан тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини тиклаш ҳамда ноқонуний ундирувларни бекор қилиш юзасидан тегишли хулоса киритилган.
Натижада 1 798 та тадбиркорлик субъектига нисбатан қонуний имтиёзлар қайта қўлланилди. Шунингдек, 84,7 миллиард сўм миқдоридаги асоссиз ҳисобланган маблағ ҳисобдан чиқарилди.
Бундан ташқари, тўқимачилик ва тикув-трикотаж корхоналаридан электр энергияси учун бир ойлик олдиндан тўлов ундириш амалиёти тўхтатилди.
Ўрганиш якунларига кўра, тадбиркорларга белгиланган имтиёзларни қўлламаган 109 нафар мансабдор шахсга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 241⁶-моддаси асосида маъмурий баённомалар расмийлаштирилди ва уларнинг жавобгарлиги масаласи кўриб чиқилди.
2025 йилда коррупцион жиноятлар энг кўп Андижонда аниқланган — сенатор
Ўтган йилда Ўзбекистонда коррупцияга оид жиноятлар бўйича 7 517 киши жавобгарликка тортилган.
Ўзбекистонда давлат ташкилотлари серверларига киберҳужум уюштирилгани аниқланди
UzCERT ҳужумлар оқибатида айрим тизимлардаги маълумотлар шифрланганини маълум қилиб, ташкилотларни зудлик билан киберхавфсизлик чораларини кучайтиришга чақирди.
Сирдарёда Captiva ва юк машинаси тўқнашиб, уч киши ҳалок бўлди
Юк машинаси қайрилиб олаётганда ўзи билан бир йўналишдаги Captiva билан тўқнашган.
Сурхондарёда фуқаронинг уйи нега бузиб ташланди?
Деновда фуқаронинг уйи огоҳлантиришсиз бузилгани ҳақида хабарлар тарқалди. Вилоят МИБ ҳолатга ойдинлик киритди.
Хивада “Қовун сайли – 2026” халқаро фестивали бошланди
Ичан қалъа ва “Арда Хива” мажмуасида ўтаётган тадбирда Хоразмнинг қовунчилик анъаналари, миллий таомлар, ҳунармандчилик, фольклор, мусиқа ва гастрономик маҳсулотлар намойиш этилмоқда.
Андижон вилоятида тонгда зилзила бўлди
Зилзила эпицентри Марҳамат тумани бўлган. У ерда ер силкиниши 2–3 баллни ташкил этган.
Президент “Янги Ўзбекистон бунёдкорлари” танлови ғолибларини табриклади
Танловнинг уч босқичида 124 мингдан зиёд ёш иштирок этиб, якунда 10 та касб йўналиши бўйича 120 нафар ғолиб ва совриндор аниқланди.
Ўзбекистонда риэлторлик фаолияти қонун билан тартибга солинди
Янги тартибга кўра, риэлторлар махсус ўқитиш ва малака имтиҳонидан ўтиб, сертификат олиши, ташкилотлар эса Ягона реестрга киритилиши керак бўлади.

Почти 1800 предпринимателей восстановили льготы на электроэнергию
Практика взимания предоплаты за электроэнергию с текстильных и швейно-трикотажных предприятий прекращена.
Бизнес-омбудсман на основании обращения ООО «М.Г.» из города Наманган провел республиканское исследование по вопросу применения законодательно установленных льгот для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере текстильной, швейной и трикотажной промышленности.
Как сообщается, в соответствии с Указом Президента от 10 января 2023 года № УП–2 для предпринимателей, работающих в данной сфере, было отменено требование о ежемесячной предоплате за потребление электроэнергии.
Однако в ходе исследования было установлено, что данная льгота фактически не применялась к предприятиям во многих регионах республики, и практика взимания с них предоплаты за электроэнергию продолжалась.
После этого аппаратом Бизнес-омбудсмана было внесено соответствующее заключение о восстановлении прав и законных интересов предпринимателей, а также об отмене незаконных взысканий.
В результате законные льготы были повторно применены в отношении 1 798 субъектов предпринимательства. Также была списана необоснованно начисленная сумма в размере 84,7 миллиарда сумов.
Кроме того, была прекращена практика взимания ежемесячной предоплаты за электроэнергию с текстильных, швейных и трикотажных предприятий.
По итогам исследования в отношении 109 должностных лиц, не применивших установленные льготы для предпринимателей, были оформлены административные протоколы на основании статьи 241⁶ Кодекса об административной ответственности, и рассмотрен вопрос об их ответственности.