95 нафар олимнинг 157,2 млрд сўмлик илмий грант лойиҳалари молиялаштирилди
Молиялаштирилган илмий лойиҳалар иқтисодиёт, саноат, соғлиқни сақлаш ва экология соҳаларини ривожлантиришга қаратилган.
Инновацион ривожланиш агентлигида Ўзбекистон мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан давлат илмий дастурлари доирасида ўтказилган танловлар ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Унда умумий қиймати 157,2 миллиард сўмлик 95 та илмий лойиҳа муаллифларига грант сертификатлари топширилди.
Тадбирда Инновацион ривожланиш агентлиги директорининг вазифасини вақтинча бажарувчи А. Норов иштирок этиб, илм-фан ва инновацияларни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда уларнинг натижалари ҳақида сўз юритди.
Қайд этилишича, молиялаштирилаётган лойиҳалар иқтисодиёт ва саноатни ривожлантириш, аҳоли турмуш сифатини яхшилаш, соғлиқни сақлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ҳамда Ўзбекистоннинг халқаро илмий майдондаги нуфузини оширишга қаратилган.
Тадбирда илм-фан, таълим, ишлаб чиқариш ва инновациялар интеграциясини кучайтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири экани таъкидланди. Шу боис грант асосида қўллаб-қувватланаётган лойиҳалар нафақат илмий янгилик яратиши, балки амалий натижа бериши, замонавий технологиялар ва инновацион ечимлар орқали мамлакат тараққиётига хизмат қилиши зарурлиги қайд этилди.
Грант сертификатларини топшириш маросимида Агентлик директорининг Маънавият ва давлат тили масалалари бўйича маслаҳатчиси У. Ташкенбаев ҳам иштирок этди. Сўзга чиққанлар давлат илмий дастурлари доирасидаги танловлар илмий салоҳиятни қўллаб-қувватлаш, истиқболли ишланмаларни амалиётга жорий этиш ва ўзбекистонлик олимларнинг халқаро майдондаги рақобатбардошлигини оширишда муҳим ўрин тутаётганини таъкидлади.
Тадбир давомида Умумий ва ноорганик кимё институти вакили, "Олима аёл" танлови ғолиби Дилноза Жумаева ҳам бугунги кунда илм-фан соҳасида яратилаётган имкониятларни юқори баҳолади. Унинг таъкидлашича, замонавий лабораториялар, грант дастурлари ва ёш олимларни қўллаб-қувватлаш тизими илмий изланишлар самарадорлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Тақдирлаш маросими грант ғолибларига келгуси илмий фаолиятида муваффақиятлар тилаш билан якунланди.
Қорақалпоғистонда фермерлар учун махсус акселератор дастури йўлга қўйилади
Лойиҳа Абу-Даби тараққиёт жамғармаси молиявий кўмагида ICBА ва Инновацион ривожланиш агентлиги ҳамкорлигида амалга оширилмоқда.
Самарқандда пулга муҳтож аёлларни чет элга юбораётган 21 ёшли қиз ушланди
У бир аёлни Россияга жўнатишга уринган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Тошкент яқинида 2,8 магнитудали зилзила содир бўлди
Зилзила эписентри Зангиота туманида қайд этилди.
Россияда бензин экспортига қўйилган тақиқ яна узайтирилди
Гуманитар ёрдам мақсадида хорижий давлатларга ёқилғи экспорти халқаро ҳукуматлараро келишувлар асосида амалга оширилади.
Марказий Осиё ва Озарбайжон ягона тараққиёт маконини шакллантириши зарур — Шавкат Мирзиёев
Ўзбекистон Президент Марказий Осиё мамлакатлари ва Озарбайжоннинг минтақавий ҳамкорлигини ривожлантириш истиқболларини белгилаб берди.
Ўзбекистонга салқин ҳаво кириб келмоқда
Дам олиш кунларидан бошлаб ҳаво ҳарорати босқичма-босқич пасая бошлайди.
Андижонда 39 минг доллар эвазига ер олиб беришни ваъда қилган шахслар ушланди
Улар давлат захирасидаги 24 сотих ер майдонини мансабдор танишлари орқали фуқаро номига расмийлаштириб беришни ваъда қилган.

Были профинансированы научные грантовые проекты 95 учёных на сумму 157,2 млрд сумов.
Финансируемые научные проекты направлены на развитие экономики, промышленности, здравоохранения и экологии.
В Агентстве инновационного развития состоялась церемония награждения победителей конкурсов, проведенных в рамках государственных научных программ, приуроченная к 35-летию независимости Узбекистана. На ней авторам 95 научных проектов общей стоимостью 157,2 миллиарда сумов были вручены грантовые сертификаты.
В мероприятии принял участие временно исполняющий обязанности директора Агентства инновационного развития А. Норов, который рассказал о проводимых реформах в сфере развития науки и инноваций и их результатах.
Отмечалось, что финансируемые проекты направлены на развитие экономики и промышленности, повышение качества жизни населения, охрану здоровья, защиту окружающей среды, а также на повышение авторитета Узбекистана на международной научной арене.
На мероприятии было подчеркнуто, что усиление интеграции науки, образования, производства и инноваций является одним из приоритетных направлений государственной политики. В связи с этим было отмечено, что проекты, поддерживаемые на грантовой основе, должны не только создавать научную новизну, но и давать практические результаты, служить развитию страны через современные технологии и инновационные решения.
В церемонии вручения грантовых сертификатов также принял участие советник директора Агентства по вопросам духовности и государственного языка У. Ташкенбаев. Выступившие отметили, что конкурсы в рамках государственных научных программ играют важную роль в поддержке научного потенциала, внедрении перспективных разработок в практику и повышении конкурентоспособности узбекистанских ученых на международной арене.
В ходе мероприятия представитель Института общей и неорганической химии, победительница конкурса «Олима аёл» Дилноза Джумаева также высоко оценила возможности, создаваемые сегодня в научной сфере. По ее словам, современные лаборатории, грантовые программы и система поддержки молодых ученых служат повышению эффективности научных исследований.
Церемония награждения завершилась пожеланием успехов победителям грантов в их дальнейшей научной деятельности.
В Каракалпакстане для фермеров будет запущена специальная программа-акселератор.
Проект реализуется при финансовой поддержке Фонда развития Абу-Даби в сотрудничестве с ICBA и Агентством инновационного развития.
В Самарканде задержана 21-летняя девушка, отправлявшая нуждающихся в деньгах женщин за границу.
Она была задержана с вещественными доказательствами, когда пыталась отправить одну женщину в Россию.
Вблизи Ташкента произошло землетрясение магнитудой 2,8
Эпицентр землетрясения зафиксирован в Зангиатинском районе.
В России запрет на экспорт бензина снова продлён
Экспорт топлива в иностранные государства в целях гуманитарной помощи осуществляется на основе международных межправительственных соглашений.
Центральная Азия и Азербайджан должны сформировать единое пространство развития — Шавкат Мирзиёев
Президент Узбекистана определил перспективы развития регионального сотрудничества стран Центральной Азии и Азербайджана
В Узбекистан поступает прохладный воздух
Начиная с выходных, температура воздуха начнёт постепенно понижаться.
В Андижане задержаны лица, обещавшие предоставить землю за 39 тысяч долларов.
Они пообещали через знакомых должностных лиц оформить на имя гражданина земельный участок площадью 24 сотки из государственного резерва.
С пассажиров, не оплативших проезд, взыскано около 2 млрд сумов штрафа
С начала текущего года в отношении 79 618 пассажиров, ездивших в ташкентских автобусах без билета, были оформлены административные протоколы.