Ўзбекистон 2027–2029 йилларда Қўшилмаслик ҳаракатига раислик қилади
Дунёдаги 120 дан ортиқ давлатни бирлаштирган ушбу тузилманинг самарадорлигини оширишга қаратилган ташаббуслар илгари сурилади.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонни халқаро дипломатиянинг муҳим марказига айлантириш учун кўп қиррали, вазмин ва мувозанатли ташқи сиёсат давом эттирилишини таъкидлади.
Давлат раҳбари иқтисодий дипломатия ташқи сиёсатнинг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолишини қайд этди.
Шунингдек, Ўзбекистон 2027–2029 йилларда Қўшилмаслик ҳаракатига илк маротаба раислик қилиши маълум қилинди. Дунёдаги 120 дан ортиқ давлатни бирлаштирган ушбу тузилманинг самарадорлигини оширишга қаратилган ташаббуслар илгари сурилади.
Президент Ўзбекистоннинг Афғонистон бўйича конструктив сиёсатини ҳам изчил давом эттиришини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев тантанали маросимда иштирок этган дипломатик корпус вакиллари, хорижий ОАВ ходимлари ҳамда АҚШ, Туркия ва Сингапурдан келган юқори мартабали меҳмонларга самарали ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирди.

Узбекистан будет председательствовать в Движении неприсоединения в 2027–2029 годах.
Инициативы, направленные на повышение эффективности этой структуры, объединяющей более 120 государств мира, будут выдвинуты.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что многовекторная, взвешенная и сбалансированная внешняя политика будет продолжена для превращения Узбекистана в важный центр международной дипломатии отметил.
Глава государства отметил, что экономическая дипломатия останется одним из приоритетных направлений внешней политики.
Также было объявлено, что Узбекистан в 2027–2029 годах впервые будет председательствовать в Движении неприсоединения. Будут выдвинуты инициативы, направленные на повышение эффективности этой структуры, объединяющей более 120 государств мира.
Президент подчеркнул, что Узбекистан будет последовательно продолжать свою конструктивную политику в отношении Афганистана.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность представителям дипломатического корпуса, сотрудникам зарубежных СМИ, а также высокопоставленным гостям из США, Турции и Сингапура, участвовавшим в торжественной церемонии, за эффективное сотрудничество.