Бутунроссия давлат кинематография институтининг Ўзбекистондаги филиали очилди
Бугун Кинематография агентлигида С.А. Герасимов номидаги Бутунроссия давлат кинематография институти (ВГИК)нинг Тошкент филиали очилиши бўлиб ўтди. Бу ҳақда Кинематография агентлиги ахборот хизмати хабар бермоқда.
Қайд этилишича, очилиш маросимида Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Кинематография агентлиги Бош директори Фирдавс Абдухолиқов, Россия Федерацияси Маданият вазири ўринбосари Ольга Ярилова, ВГИК ректори Владирмир Малышев ва бошқа киномутахассислар иштирок этишди.
Агентлик Бош директори очилиш маросимида Бутунроссия давлат кинематография институти Тошкент филиали очилиши ҳақида сўзлади:
— 2021 йил август ойида Ўзбекистон Республикаси Президентининг  “Тошкент шаҳрида "С.А. Герасимов номидаги Бутунроссия Давлат кинематография институти" федерал давлат бюджети олий таълим муассасаси филиали фаолиятини ташкил этиш тўғрисидаги қарори эълон қилинди. Айтиш жоизки, бу қарорнинг имзоланиши мамлакатимиз олий таълим тизими ва кинематография ривожида муҳим тарихий воқеа бўлди.
Маълум қилинишича, филиалда талабалар "драматургия" ва "кинопродюсерлик" йўналишлари бўйича таълим олишади. Кинематография агентлиги ҳудудида ВГИК филиали учун алоҳида бино ажратилган бўлиб, келажакда филиал фаолиятини янада кенгайтириш режалаштирилган.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ВГИК билан ҳамкорликни ривожлантириш ташаббуси сабаб Кинематография агентлиги ва ушбу институт ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди. 2020 йилда 7 та ўзбекистонлик ёшлар ВГИКга ўқишга кирган бўлса, жорий йилда талабалар сони 15 тага етди.
Очилиш маросими Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан қайта тикланган ва Кинематография агентлиги томонидан ўтказилаётган “Ипак йўли дурдонаси” XIII Тошкент халқаро кинофестивали доирасида бўлиб ўтди.
Аввалроқ Ўзбекистонга Раж Капур бюсти тақдим этилгани, Ўзбекистон кинематография агентлиги Россия, Тожикистон, Қозоғистон давлатлари билан келишувга эришилгани, Турк ва ҳинд киноижодкорлари билан ижодий кеча ташкил этилгани, Стивен Сигал Тошкентга ташриф буюргани ҳамда туркиялик киноижодкор Эркан Колçак Кöстeндiл ҳам юртимизга келиши ҳақида хабар берилганди.