O‘zbekiston mintaqadagi tinchlik va xavfsizlikka sodiq davlat — Donald Lu
AQSH Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi Norov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasini qabul qildi.
13-dekabr kuni AQSH Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi Donald Lu O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasini qabul qildi.
Davlat kotibi yordamchisi Lu AQSH O‘zbekistonining mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi.
Qo‘shma Shtatlar O‘zbekistonga C5+1 diplomatik formatidagi asosiy ishtiroki uchun minnatdorchilik bildirdi va muammolarni birgalikda hal qilish va yana-da rivojlangan va xavfsiz Markaziy Osiyoni yaratish formatining muhimligini taʼkidladi.
Delegatsiyalar savdo va investitsiya sherikligini mustahkamlash va har ikki mamlakatda ham ishbilarmonlik faoliyati uchun qulay sharoitlarni saqlashga qatʼiy qaror qilganliklarini taʼkidladi.
Delegatsiyalar ommaviy axborot vositalarining erkinligi, jurnalistlarni himoya qilish va fuqarolik jamiyatini qo‘llab-quvvatlashni muhokama qildi.
Davlat kotibi yordamchisi Lu O‘zbekistonning mintaqadagi tinchlik va xavfsizlikka sodiqligini taʼkidladi.
Qo‘shma Shtatlar O‘zbekistonning yangi savdo yo‘llarini yaratish va import va eksport bozorlarini diversifikatsiya qilish, mintaqaviy aloqalarni mustahkamlashga tayyorligini olqishladi.
Davlat kotibining yordamchisi Lu va tashqi ishlar vaziri Norov birgalikda 2023 yilda AQSH-O‘zbekiston strategik sheriklik muloqotini qayta chaqirishga qaror qilishdi.