O‘zbekiston davlat sport akademiyasi tashkil etiladi
"O‘zbekiston davlat sport akademiyasi faoliyatini tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi prezident qarori loyihasi eʼlon qilindi.
Yoshlar siyosati va sport vazirligi hamda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 1-yanvardan boshlab:
• Oliy sport mahorati instituti negizida O‘zbekiston davlat sport akademiyasini tashkil etish;
• Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar institutini O‘zbekiston davlat sport akademiyasi huzuriga o‘tkazish;
• Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar instituti direktori Sport akademiyasi rektorining tavsiyasiga asosan yoshlar siyosati va sport vaziri tomonidan lavozimga tayinlanishi va lavozimidan ozod etilishi to‘g‘risidagi takliflari maʼqullanishi mumkin.
Quyidagilar, Sport akademiyasining asosiy vazifalari va faoliyati yo‘nalishlari etib belgilanadi:
• jismoniy tarbiya va sport sohasida zamon talablariga javob beradigan kadrlarni, Osiyo va paraosiyo, olimpiya va paralimpiya o‘yinlarida, shuningdek jahon kubogi hamda chempionatlarida natija ko‘rsatadigan sportchilarni tayyorlash;
• kadrlarni tayyorlash jarayonida ilg‘or taʼlim texnologiyalarini va xorijiy tajribalarni qo‘llagan holda o‘quv jarayonini tashkil qilish;
• davlat va nodavlat sport tashkilotlari sport bazalaridagi  o‘quv mashg‘ulot yig‘inlarini tahlil qilish jarayoniga professor-o‘qituvchilar va talabalarni jalb etish, mashg‘ulotlarni o‘tkazishning ilg‘or usullarini joriy etish;
• yuqori sport natijalariga erishgan taniqli sportchilarning jismoniy, texnik, taktik va psixologik xususiyatlarini tahlil qilish, zamonaviy sport nazariyasi va amaliyoti, elita sportchilarni tayyorlash, usullari va xususiyatlarini o‘rganish;
• Respublika, Osiyo, Jahon chempionatlari va kuboklarini hamda olimpiya va paralimpiya o‘yinlarini muntazam tahlil qilib borish, elita sportchilarni tarbiyalash, axloqiy tarbiyalash va boshqarish, doping nazorati, xalqaro musobaqalar tahlil natijalarini  tajribada qo‘llash;
• sportchi va trenerlik faoliyatining tadqiqot usullari, zamonaviy sport yutuqlaridan foydalanish ko‘nikmalarini shakllantirishga oid ilmiy-amaliy tadqiqotlarni amalga oshirish.
Sport akademiyasining muvofiqlashtirish-vasiylik kengashi tasdiqlanadi.