Арктикада ўсимликлар жуда тез ўсмоқда
Бу эса минтақа жиддий хавф остида эканидан далолат.
Антарктидада ўсимликларнинг ўсиши иқлим ўзгариши туфайли тезлашди, бу минтақанинг заиф экотизимига жиддий таҳдид солаётганидан далолат беради. Бу ҳақда NewSciyentist хабар қилмоқда.
Қайд этилишича, илгари ҳам худди шундай ҳодисалар шимолий яримшарда кузатилган. Бироқ Антарктидада улар биринчи марта қайд этилган.
Инсубриа университети олимлари Антарктиканинг иккита нуқтасидан топилган ўсимликларнинг ўсишини Сигнй оролининг бир қатор жойларида таҳлил қилдилар. Олинган натижаларни олдинги 50 йил давомида олиб борилган тадқиқотлар билан таққослаш шуни кўрсатдики, ўсимликлар юқори ҳарорат уфайли тез ўсиб, ҳудудни янада зичроқ қоплаган.
Олимлар Сигнй оролидаги вазият Жанубий қутбнинг бошқа ҳудудларида ҳам ривожланиши мумкинлигини тахмин қилмоқда. Бу қитъанинг ўзига хос муҳитига бевосита таҳдид солаётганидан далолат беради.