Владимир Норов БМТ Ассамблеясида нутқ сўзлади
Вазир дунёда содир бўлаётган ўзгаришларга самарали жавоб бериш учун ташкилотнинг ўзи ҳам ривожланиши кераклигини таъкидлади
Кеча, 24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов БМТ Бош Ассамблеясининг 77-сессияси умумий мунозараларида нутқ сўзлади. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар қилди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида БМТнинг глобал ва минтақавий муаммоларни ҳал қилишдаги марказий ролини кучайтириш муҳимлигини таъкидлади. Шу билан бирга, Ташкилотнинг ўзи ҳам содир бўлаётган ўзгаришларга самарали жавоб бериш учун ривожланиши керак.
“Ҳеч бир мамлакат глобал хавф ва қийинчиликлардан қочиб қутула олмайди ёки уларни ёлғиз ўзи ҳал қила олмайди. Инқирозларнинг хавфли спиралидан чиқиш барча мамлакатлар манфаатларини ҳисобга олиш ва ҳурмат қилишга асосланган конструктив мулоқот ва кўп томонлама ҳамкорликда кўринади. Дунё янада барқарор, башорат қилинадиган ва гуллаб-яшнаши учун самарали халқаро ҳамкорлик зарур”, — деди Владимир Норов.
Маданиятлараро ва маданиятлараро мулоқотни ўрнатиш, барча муаммоларга изчил ёндашувлар ва ечимларни излаш, глобал кескинлик, ноаниқлик ва олдиндан айтиб бўлмайдиган таҳдидларни бартараф этиш бўйича ҳамкорлик бугун заруриятга айланиб бораётгани қайд этилди.
Ташқи ишлар вазири сўнгги йилларда Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли жадал демократик ислоҳотларга ҳам тўхталиб ўтган. Хусусан, 2022-2026-йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон Тараққиёт стратегиясининг амалга оширилиш жараёни ҳақида маълумотар ҳавола этилган.
2030 йилга келиб, Ўзбекистон камбағаллик даражасини икки баравар камайтириш, барча муҳтожларни қамраб олган ҳолда ижтимоий ҳимоя тизими самарадорлигини ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш, аҳоли даромади ўртача кўрсаткичдан юқори бўлган мамлакатлар қаторига киришни режалаштирмоқда.
Бош ассамблея 77-сессияси иштирокчиларининг эътибори Ўзбекистонда амалга оширилаётган Конституциявий ислоҳотларга қаратилди. Мазкур жараёнларнинг асосий маъно ва мазмуни “Инсон шаъни ва қадр-қиммати учун” тамойилида акс этгани таъкидланди.
2023 йили Ўзбекистон Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари ёшлар Кенгашининг биринчи йиғилишини ўтказишни режалаштираётгани маълум қилинди. Владимир Норов мазкур тадбир янги ғоялар ва аниқ таклифлар учун майдон бўлишига ишонч билдирди.
БМТга аъзо давлатларнинг таълим вазирлари жорий йилнинг 14-16 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида ЮНЕСКО билан ҳамкорликда ўтказиладиган Болаларни тарбиялаш ва ўқитиш бўйича Бутунжаҳон конференсиясига таклиф қилинди. Ушбу анжуман умуминсоний, адолатли ва сифатли таълимни таъминлаш учун илғор тажрибаларни алмашишга хизмат қилади.