Ўзбекистон минтақадаги тинчлик ва хавфсизликка содиқ давлат — Доналд Лу
АҚШ Давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича ёрдамчиси Норов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясини қабул қилди.
13 декабрь куни АҚШ Давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича ёрдамчиси Доналд Лу Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Владимир Норов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясини қабул қилди.
Давлат котиби ёрдамчиси Лу АҚШ Ўзбекистонининг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашини тасдиқлади.
Қўшма Штатлар Ўзбекистонга C5+1 дипломатик форматидаги асосий иштироки учун миннатдорчилик билдирди ва муаммоларни биргаликда ҳал қилиш ва янада ривожланган ва хавфсиз Марказий Осиёни яратиш форматининг муҳимлигини таъкидлади.
Делегациялар савдо ва инвестиция шериклигини мустаҳкамлаш ва ҳар икки мамлакатда ҳам ишбилармонлик фаолияти учун қулай шароитларни сақлашга қатъий қарор қилганликларини таъкидлади.
Делегациялар оммавий ахборот воситаларининг эркинлиги, журналистларни ҳимоя қилиш ва фуқаролик жамиятини қўллаб-қувватлашни муҳокама қилди.
Давлат котиби ёрдамчиси Лу Ўзбекистоннинг минтақадаги тинчлик ва хавфсизликка содиқлигини таъкидлади.
Қўшма Штатлар Ўзбекистоннинг янги савдо йўлларини яратиш ва импорт ва экспорт бозорларини диверсификация қилиш, минтақавий алоқаларни мустаҳкамлашга тайёрлигини олқишлади.
Давлат котибининг ёрдамчиси Лу ва ташқи ишлар вазири Норов биргаликда 2023 йилда АҚШ-Ўзбекистон стратегик шериклик мулоқотини қайта чақиришга қарор қилишди.