Ўзбек–афғон чегарасида йирик ёнғин чиққани айтилди
Ҳолат юзасидан ҳокимлик баёнот берди.
Ижтимоий тармоқда ўзбек-афғон чегарасида йирик ёнғин содир бўлаётгани акс этган видеолар тарқалди. Ҳолат юзасидан Сурхондарё вилояти ҳокимлиги расмий баёнот эълон қилди.
Қайд этилишича, Ўзбекистон ва Афғонистон давлатлари чегарасидаги нейтрал ҳудудда жойлашган Амударё ичкарисидаги кичик оролчаларда пайдо бўлган қамишзорларда турли касалликлар ташувчиси ҳисобланган зараркунанда ҳашаротлар кўпайиши ва юқумли касалликлар тарқалишининг олдини олиш учун  режали тартибда ёқиш ишлари олиб борилмоқда.
Мазкур тадбир мутасадди идоралар рухсати ҳамда масъул органларнинг ўзаро келишуви асосида амалга оширилиб, оролчалардаги ёнғин ҳаракатлари ва кўлами тўлиқ назоратга олинган.
“Ушбу тадбир ёввойи қамишзорларда белгиланган режага мувофиқ олиб борилаётганини маълум қилиб, фуқаролардан ортиқча ваҳимага берилмасликни, ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларидан эса аҳоли ўртасида ваҳима келтириб чиқарувчи ёлғон ахборотларни тарқатмасликни сўраймиз”, — дейилади хабарда.