Ўзбекистонда фуқаролар ўз номларига нечта банк карта ва СИМ-карта рўйхатдан ўтганлигини текширишлари мумкин бўлади
Шубҳали карталар ва рақамларни масофадан блоклаш хизмати жорий этилади.
2026 йил декабрига қадар Ўзбекистонда фуқароларнинг молиявий ва телекоммуникация активларини ягона платформа орқали назорат қилиш имконини берувчи янги тизим жорий этилиши режалаштирилмоқда. Мазкур хизмат Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали ишга туширилади.
Янги функцияга мувофиқ, фойдаланувчилар ўз номига расмийлаштирилган барча банк карталари ҳамда мобил алоқа рақамларини онлайн тарзда кўриш имкониятига эга бўлади. Тизим паспорт маълумотлари асосида миллий ва халқаро тўлов тизимлари орқали очилган банк карталарининг умумий сонини тезкор аниқлаш имконини тақдим этади.
Шунингдек, портал орқали турли мобил операторлар тармоғида рўйхатдан ўтган фаол СИМ-карталар ҳақида батафсил маълумот олиш мумкин бўлади. Агар фойдаланилмаётган ёки шубҳали ҳисоблар аниқланса, фуқаролар уларни масофадан туриб блоклаш ёки ёпиш бўйича ариза юбориш ҳуқуқига эга бўлади. Бу эса банк ёки мобил оператор офисига шахсан мурожаат қилиш заруратини сезиларли даражада камайтиради.
Мазкур хизмат Ягона давлат ахборот тизими доирасида ишга туширилиши кўзда тутилган бўлиб, банклар ва мобил операторларнинг ахборот тизимлари билан хавфсиз интеграция таъминланади. Маълумотлар реал вақт режимида янгиланиб боради.
Мазкур ташаббус фуқароларнинг шахсий маълумотлари хавфсизлигини мустаҳкамлаш, молиявий фирибгарликларнинг олдини олиш ҳамда рақамли хизматлардан фойдаланиш қулайлигини оширишга қаратилган.
Сурхондарёда ҳоким ўринбосари, Наманганда ҳоким ёрдамчиси пора билан ушланди
Жарқўрғонда ҳоким ўринбосари 90 млн сўм, Чустда эса ҳоким ёрдамчиси 23 минг доллар талаб қилгани аниқланиб, жиноят ишлари қўзғатилди.
Қозоғистонда йўлда қолган автобусдан ўзбекистонликлар эвакуация қилинди
Қутқарувчилар қирғиз, қозоқ ва ўзбекистонлик 13 нафар йўловчини иситиш пунктига жойлаштириб, уларга зарур ёрдам кўрсатган.
Рамазон ойида 551 та меҳмонхоналарда саҳарлик нонуштаси ташкил этилди
Ташаббус меҳмонлар учун қулай шароит яратиш ва меҳмондўстлик хизматлари сифатини оширишга қаратилган.
Навоийда Рамазон муносабати билан арзонлаштирилган савдо ярмаркаси очилди
Ярмаркада асосий озиқ-овқат маҳсулотлари ва кундалик истеъмол товарлари арзон нархларда нархларда сотувга чиқарилди.
Тошкент ва Наманган осмонида номаълум ёрқин жисм учиши кузатилди
Астрономия институти мутахассислари томонидан мазкур ҳолат юзасидан дастлабки ўрганишлар олиб борилмоқда.
Шавкат Мирзиёев Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида иштирок этди
Президент ўз нутқида Ўзбекистон ушбу Ғазода турар жойлар, болалар боғчалари, мактаб ва касалхоналар барпо этишга имкон қадар ҳисса қўшишга тайёрлигини қайд этди.
Тошкент кўчаларига яна панжаралар ўрнатилиши ортидан шаҳар ҳокимига депутатлик сўрови юборилди
Депутат ушбу долзарб ижтимоий масала бўйича асослантирилган тушунтириш беришни сўраяпти.