Энди адвокатлик фаолиятини электрон лицензиялаш мумкин
Янги тартиб 2023 йил 1 январдан кучга киради.
5 август куни Ҳукумат қарори билан Адвокатлик фаолиятини махсус электрон тизим орқали лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда “Ҳуқуқий ахборот” телеграм каналида хабар қилинди.
Низомга кўра, адвокатлик фаолиятини лицензиялаш фуқаролик ва иқтисодий суд ишларини юритиш, шунингдек, маъмурий ва жиноий суд ишларини юритиш ихтисосликлари бўйича амалга оширилади.
Ҳар бир адвокат тегишли ихтисосликни мустақил танлаш ва у бўйича малака имтиҳони топшириш ҳуқуқига эга.
Талабгор лицензия олиш учун қуйидаги талабларга мувофиқ бўлиши керак:
—Ўзбекистон фуқароси бўлиши;
—олий юридик маълумотга эга бўлиши;
—юридик мутахассислик бўйича камида 2 йил иш стажига эга бўлиши;
—адвокатлик тузилмасида камида 3 ой стажировка ўтаган бўлиши;
—малака имтиҳонини муваффақиятли топширган бўлиши.
Талабгор лицензия олиш учун аризани “Лицензия” АТ ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали электрон юборади. Аризалар ҳар куни, дам олиш ва байрам кунларидан қатъи назар, 24 соат давомида юборилиши мумкин.
Танланган ҳар бир ихтисослик бўйича малака имтиҳонини муваффақиятли топширган талабгор лицензия олиш учун 3 ой ичида тегишли лицензияловчи орган (Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармалари)га мурожаат қилиши керак.
Лицензия талабгорнинг доимий яшаш жойи бўйича чекланмаган муддатга берилади ва Ўзбекистоннинг бутун ҳудудида амал қилади.
Аризани кўриб чиқиш учун БҲМнинг 50 фоизи (150 минг сўм) миқдорида йиғим ундирилади. Йиғим тўлангач, ариза автоматик тарзда талабгорнинг доимий яшаш жойидаги лицензияловчи органга юборилади. Шунга кўра, ариза 10 иш кунида кўриб чиқилади.
Лицензия бериш тўғрисида қарор қабул қилинган тақдирда, талабгорга хабарнома юборилади. Талабгор хабарнома юборилган кундан бошлаб 3 ойдан ортиқ бўлмаган муддатга давлат божи (БҲМнинг 1 баравари – 300 минг сўм) тўлайди. Давлат божи тўлангач, талабгорга электрон шаклда QR-код қўйилган лицензия юборилади.
Мазкур тартиб 2023 йил 1 январдан кучга киради.