Тўқаев янги президентлик муддатига сайланиши мумкинлиги ҳақидаги саволга жавоб берди
Қозоғистон янги Конституцияси амалдаги президентга яна бир бор президентлик сайловида қатнашиш имконини берди.
Қозоғистон Президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев янги Конституция кучга киргани ортидан яна президентликка сайланиш ҳуқуқига эга бўлди. Давлат раҳбарининг ўзи эса 2029-йилги сайловда иштирок этиши ёки муддатидан олдин сайлов ўтказилиши мумкинлиги ҳақидаги саволга ҳозирча жавоб беришга эрта эканини айтди.
Журналист Тўқаевдан 2029-йилги президентлик сайловида ўз номзодини илгари суриш ҳуқуқидан фойдаланадими ёки муддатидан олдин сайлов ўтказиладими, деб сўради.
“Конституциявий суд шундай қарор қабул қилди. Бу қонуний ва мен қайта сайланиш ҳуқуқига эгаман. Аммо бўлажак сайловларга келсак, сиз айтганингиздек, қайси йилда сайловда иштирок этаман ёки этмайман — бу ҳақда гапиришга ҳали эрта”, — деди Тўқаев.
У буни мамлакат олдида ҳали бажарилиши лозим бўлган кўплаб вазифалар борлиги билан изоҳлади. Президент, хусусан, Қозоғистонни кенг кўламли қурилиш майдонига айлантириш, биринчи навбатда, фуқаролар учун ижтимоий объектлар барпо этиш зарурлигини таъкидлади.
Тўқаев бу мақсадларда Миллий жамғарма маблағларидан фойдаланишга тайёрлигини билдирди.
“Нега биз пулни хориждаги қимматли қоғозларда ушлаб туришимиз керак? Уни халқ фаровонлиги учун ишлатиш мумкин-ку. Мен бу пулларни шунчаки сақлаб ўтиришга қаршиман. Улар халқимиз ва фуқароларимизга хизмат қилиши керак”, — деди Қозоғистон раҳбари.
У дунёдаги вазият мураккаблигича қолаётганини, халқаро шароит мамлакатдан доимий таҳлил ва эътибор талаб қилаётганини қайд этди. Шунга қарамай, Қозоғистонда ички тинчлик ва барқарорликни таъминлашга эришилганини айтди.
Тўқаев мамлакатда иқтисодий ўсиш мавжудлигини ҳам таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, бу кўрсаткич объектив бўлиб, асосий халқаро молиявий институтлар томонидан ҳам тасдиқланган.
Президент президентлик сайловида иштироки бўйича келаси йили аниқроқ жавоб бериши мумкинлигини билдирди.
Маълумот учун, Қозоғистонда янги Конституция 1 июлдан кучга кирган. Март ойида ўтказилган референдумда унинг лойиҳаси қарийб 90 фоиз овоз билан маъқулланган.
Янги Конституция мамлакат сиёсий тизимига қатор ўзгаришлар киритди. Хусусан, икки палатали парламент — Сенат ва Мажлис ўрнига бир палатали Қурултой ташкил этилди, витсе-президент лавозими қайта жорий қилинди ҳамда янги маслаҳат органи — Халқ кенгаши ташкил этилиши белгиланди.
Янги Конституция амалдаги президент Қосим-Жўмарт Тўқаевга яна бир бор президентлик сайловида қатнашиш имконини берди. Конституциявий суд ҳам унинг қайта сайланиш ҳуқуқига эга эканини тасдиқлаган.

Tokayev answered the question about the possibility of being elected for a new presidential term.
Kazakhstan's new Constitution allowed the current president to participate in the presidential election once again.
Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev has gained the right to be re-elected following the entry into force of the new Constitution. The head of state himself said it is too early to answer the question of whether he will participate in the 2029 election or whether early elections may be held, he stated.
A journalist asked Tokayev whether he would use his right to put forward his candidacy in the 2029 presidential election or whether early elections would be held.
“The Constitutional Court made such a decision. This is legal, and I have the right to be re-elected. However, regarding the upcoming elections, as you mentioned, whether I will participate in the elections in which year or not — it is still too early to talk about this,” said Tokayev.
He explained this by noting that there are still many tasks to be accomplished before the country. The President emphasized, in particular, the need to turn Kazakhstan into a large-scale construction site, primarily building social facilities for citizens.
Tokayev expressed his readiness to use National Fund funds for these purposes.
“Why should we hold money in foreign securities? It could be used for the welfare of the people. I am against just keeping this money. It should serve our people and citizens,” said the Kazakh leader.
He noted that the situation in the world remains complex and that the international environment requires constant analysis and attention from the country. Nevertheless, he said that internal peace and stability have been achieved in Kazakhstan.
Tokayev also emphasized that there is economic growth in the country. According to him, this indicator is objective and has been confirmed by major international financial institutions.
The President indicated that he could give a more specific answer regarding his participation in the presidential election next year.
For reference, the new Constitution came into force in Kazakhstan on July 1. Its draft was approved by nearly 90 percent of votes in a referendum held in March.
The new Constitution introduced a number of changes to the country's political system. In particular, a unicameral Qurultai was established instead of the bicameral parliament — the Senate and the Majilis, the position of vice president was reinstated, and the creation of a new advisory body — the People's Council — was stipulated.
The new Constitution allowed the current President, Kassym-Jomart Tokayev, to participate in the presidential election once again. The Constitutional Court also confirmed that he has the right to be re-elected.