“Кел болам, бағримга келгин!"
Агар бола ўн ёшга тўлган бўлса, фарзандликка олиш учун унинг розилиги талаб қилинади.
Биз таълим оладиган манзил яқинида меҳрибонлик уйи бор. Ҳар гал у ердан ўтганимда тушунарсиз хаёллар билан болаларга қараб ўтаман. Уларнинг кўзларида қувончни кўришни хоҳлайман. Бир куни тасодифан у ерда яшовчи болалардан бири билан суҳбатлашиб қолдим. Унга бир қатор саволлар берганимда  жавоб бериш ўрнига фақат бир нарсани сўрарди: “Ойим қачон келади?” Бу саволга на жавоб бериб бўлади, на уни чалғитиб бўлади.
Меҳрибонлик уйида яшовчи болалар ҳар гал “Кел болам, бағримга келгин!”-деган гапини эшитишни кутиб термулаётгандек туюлишади. Улар ҳам албатта оила даврасида меҳр кўришни исташади. Хўш, уларни бугун ўз оиласига аъзо, фарзанд қилиш истагидагилар қандай ҳужжатларга эга бўлишлари керак бўлади?
Саволларимизга  Избоскан туман адлия бўлими бош маслаҳатчиси Аҳаджон Ғуломжоновдан жавоб олдик.
Фарзандликка олиш ва унинг ҳуқуқий асослари қандай?
– Фарзандликка олиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Оила кодексида белгилаб қўйилган. 2013 йил 30 апрелда Ўзбекистон Республикасининг мазкур кодексининг “Фарзандликка олиш” деб номланган 20-бобига қўшимча ва ўзгартишлар киритилди. Унга кўра, фарзандликка олишга фақат вояга етмаган болаларга нисбатан ва фақат уларнинг манфаатларини кўзлаб йўл қўйилади. Фарзандликка олиш болани фарзандликка олишни истаган шахсларнинг (шахснинг) аризасига кўра, васийлик, ҳомийлик органларининг фарзандликка олишнинг асослилиги ва фарзандликка олинаётган бола манфаатларига тўғри келиши ҳақидаги хулосаси ҳисобга олинган ҳолда суд томонидан амалга оширилади. Вояга етган эркак ёки аёл фуқаролар фарзандликка олувчилар бўлиши мумкинлиги, ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум қилинган ёки ота-оналик ҳуқуқи чекланмаганлар, қонун билан белгиланган тартибда муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган деб топилганлар, асаб касалликлари ёки наркология муассасаларида рўйхатда турувчилар, қасддан содир қилган жиноятлари учун илгари ҳукм қилинганлар бундан мустасно.
2016 йил 23 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонунга асосан Фуқаролик процессуал кодексининг 2853-моддасига ўзгартиришлар киритилди. Унга кўра, Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг бошқа давлат фуқароси бўлган болани фарзандликка олишда республика ваколатли органининг розилиги, қонуний вакил ва бола қайси давлат фуқароси бўлса, ўша давлат ваколатли органининг розилиги, туғилганлик тўғрисидаги далолатномадан кўчирма, тиббий хулоса талаб этилади.
Агар бола ўн ёшга тўлган бўлса, фарзандликка олиш учун унинг розилиги талаб қилинади. Оила кодексининг 156-моддасида назарда тутилган ҳолатлар бундан мустасно.
Суднинг фарзандликка олиш тўғрисидаги ҳал қилув қарори қонуний кучга кирган кундан бошлаб ўн кун ичида фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органлари фарзандликка олинаётганнинг туғилиши қайд этилган дафтарга зарур ўзгартишлар киритиши лозим. Фарзандликка олишни расмийлаштириш учун ФҲДЁ органига суднинг ҳал қилув қарори, фарзандликка олувчининг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси, шунингдек, фарзандликка олувчи(лар)нинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари тақдим этилади.Фарзандликка олишни сир сақлаш қонун билан ҳимоя қилинади.
Қандай болаларни асраб олиш мумкин?
– Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасининг Оила кодексини амалга ошириш учун зарур бўлган меъёрий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори (1999 йил 12 апрель) билан тасдиқланган “Вояга етмаган болаларни фарзандликка ва болаларни оилага тарбияга олиш (патронат) тўғрисида”ги низомга мувофиқ қуйидагилар фарзандликка олиниши лозим бўлган болалар сифатида ҳисобга олинади:•