Pullarni "tuya qilgan" bank xodimlari qidiruvga berildi
Ular davlatga 503 ming dollar zarar yetkazganlikda ayblanmoqda.
“Asakabank” AJ manfaatlariga yarim million dollardan ortiq zarar yetkazgan uch nafar bank xodimiga qidiruv eʼlon qilindi.
Maʼlum qilinishicha, “Asakabank” AJ Buxoro viloyati filiali sobiq boshqaruvchisi Murodov, kreditlash bo‘limi boshlig‘i Yodgorov, “Asakabank” AJning bosh ofisi Ichki audit xizmati boshlig‘i Idiyev mablag‘larni talon-toroj qilgani aniqlangan.
Xususan, ular Osiyo taraqqiyot banki mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan 2 million dollar miqdoridagi imtiyozli kreditni qo‘lga kiritish maqsadida “Grand Buxara Agro” MCHJ rahbari Baxronov, "Kafil sug‘urta" MCHJning Buxoro filiali mudiri Abdurahmonov bilan o‘zaro jinoiy til biriktirgan.
Natijada, xorijiy valyuta asl narxidan ikki baravar qimmatga kelishilgan issiqxona majmuasini sotib olishga yo‘naltirilgan.
Kredit qaytarilishini taʼminotsiz qoldirib, davlat va bank manfaatlariga 503 ming dollar miqdorida zarar yetkazilgan. Hozirda bank sobiq boshqaruvchisi Murodov va bosh ofis Ichki audit xizmati boshlig‘i Idiyevlarga qidiruv eʼlon qilingan. Jinoiy guruhning qolgan aʼzolari sud oldida javob bermoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Buxoroda qo‘lga olingan qidiruvdagi shaxs IIB xodimiga pora taklif qilgani hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida qariyb 10 milliardlik mablag‘  talon–taroj qilingani haqida xabar berilgandi.