O‘zbekistonda birinchi texnologik ilg‘or chiqindi poligoni qurilmoqda
Poligon 15-20 yilga mo‘ljallangan bo‘lib, 20 million tonnaga yaqin chiqindini sig‘dira oladi.
Toshkent shahri va Toshkent viloyati aholisining maishiy chiqindilari uchun mo‘ljallangan Ohangarondagi chiqindi poligonini qurish qiymati 16 million AQSH dollarini tashkil etadi. Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 15-dekabrdagi “Toshkent shahrida maishiy va qurilish chiqindilari bilan ishlash sohasidagi faoliyatni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Osiyo Taraqqiyot banki bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Loyihaning umumiy maydoni 30 gektar, poligonning o‘zi esa 25 gektar hisoblanadi. Chiqindilarni qayta yuklash va utilizatsiya qilish bo‘yicha “Maxsustrans”  filiali rahbari Rafayel Bekmullinning so‘zlariga ko‘ra, poligon mutlaqo yangi texnologiya asosida ishlaydi.
"Poligonning butun hududi geotekstil, geogrid va boshqa geomateriallardan iborat maxsus material bilan qoplanadi. Poligonning pastki qismi doimiy muhrlangan havza bo‘lib, yer osti suvlari va atmosferaga salbiy taʼsir ko‘rsatmaydi. Maxsus materiallardan tashqari, bu yerda biz chiqindidan suv chiqaradigan quvurlarni yotqizamiz. Shuningdek, gaz va metanni quyish uchun quvurlar o‘rnatamiz, bu esa kelajakda metan va elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi", — dedi R.Bekmullin.
Poligon 15-20 yilga mo‘ljallangan bo‘lib, 20 million tonnaga yaqin chiqindini sig‘dira oladi. Uning qurilishi joriy yilning noyabr oyigacha yakunlanadi.