Уч қадам олдинга, ярим қадам ортга: Доллар тушди!
Уч кунлик ҳайратланарли кўтарилишдан кейин, ва ниҳоят, АҚШ долларининг ўсиши пасайди.
Бугун, 16 декабр куни Марказий банк ўзбек сўмининг АҚШ валютасига бўлган қийматини эълон қилди. Унда 1 АҚШ доллари 10 830,15 сўм деб қайд этилган.
Эслатма. Марказий банк белгилаган валюта курси жисмоний шахсларга амал қилмайди.
Тижорий банклар ҳам айни вақтда АҚШ долларини кечаги суммадан бир оз паст, яъни 10 880 сўмдан – 10 885 сўмгача сотишмоқда. Буларнинг ичида “Халқ банки”гина АҚШ валютасини 10 885 сўмдан сотишини қайд этган. Қолган банклар эса нисбатан арзон, 10 880 сўмдан пулламоқда. Булар — “Hamkorbank”, “ҚҚБ”(Қишлиқ қурилиш банк), “Микрокредитбанк” ва “Ипотека-банк”.
Биргина “Ипак йўли банки” айни вақтда 1 АҚШ долларини 10 870 сўмдан сотишни таклиф қилмоқда. Бу бошқаларга қараганда энг арзони дегани.
Ҳозирда жисмоний шахслар, шунингдек, доллар олди-сотдиси билан шуғулланадиган шахслар банк офисларида АҚШ долларини 10 870 сўмдан 10 885 сўмгача сотиб олиши мумкин. Сотиш(майдалаш) эса – 10 790 сўмдан 10 825 сўмгача.
АТМ(банкомат) орқали сотиб олиш эса нисбатан арзонроқ – 10 790 сўмдан 10 880 гача. Сотиш(майдалаш) эса — 10 600 сўмдан 10 800 сўмгача.
Аввалроқ доллар курси ҳайратланарли даражада юқрилагани ҳақида хабар берилганди.