Навбатдаги порахўр раҳбарлар Когондан ушланди
МЧЖ раҳбари ва собиқ банк ходими гаровда турган мулкларни сотиб юборган.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Бухоро вилояти бошқармаси томонидан АТБ "Микрокредитбанк"нинг Когон банк хизматлари марказининг мурожаатига асосан терговга қадар текширув ўтказилди.
Унда марказнинг собиқ мутахассиси М.К. яқин қариндоши М. билан ўзаро тил бириктириб, "M.M." МЧЖга берилган кредит эвазига гаровга қўйилган 789,4 миллион сўмлик мулкларни сохта ҳужжатлар тайёрлаш орқали тақиқдан ечишга эришиб, сотиб юборганлиги, шунингдек, банк ходимлари МЧЖга ажратилган кредит маблағини қайтариш чораларини кўрмаганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш), 207-моддаси (мансабга совуққонлик билан қараш), 228-моддаси (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) ва 233-моддаси (банд солинган мулкни қонунга хилоф равишда тасарруф этиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ "Асакабанк" АЖ манфаатларига ярим миллион доллардан ортиқ зарар етказган уч нафар банк ходимига қидирув эълон қилингани ҳақида хабар берилганди.