Энди ОТМларга киришда мактабдаги баҳолар ҳисобга олинади
Таъкидланишича, мактабдаги баҳоларни ОТМларига киришда инобатга олиш тартиби 2021 йил 19 ноябрдаги Вазирлар Маҳкамасининг низомида тасдиқланган.
Унга кўра, тегишли вазирлик ва идоралар томонидан 2022 йил 10 июнга қадар электрон платформалар ишга туширилади ҳамда 2022–2023–ўқув йили ва кейинги ўқув йиллари битирувчиларининг сўнгги 6 йиллик баҳолари электрон платформаларга киритилади ва битирувчилар баҳоларининг ўртача кўрсаткичлари ҳисоблаб борилади.
Қайд этилишича, 2022–2023 ўқув йили битирувчиларининг сўнгги 6 йиллик баҳолари ва уларнинг ўртача кўрсаткичлари эса мазкур ўқув йили якунлангандан сўнг, яъни, 2023 йил ёзига келибгина аниқ бўлади.
Маълум қилинишича, мажбурий 11 йиллик таълимнинг сўнгги 6 йиллик баҳолари ўртача кўрсаткичини ОТМларига кириш имтиҳонларида инобатга олиш 2023–2024 ўқув йили учун қабул имтиҳонларидан бошлаб амалга оширилади.