«Uzbekistan Airways»ни хусусийлаштириш юзасидан танлов эълон қилинди
Авиакомпания ваколатхоналари 20 дан ортиқ шаҳарларда фаолият кўрсатади.
«Uzbekistan Airways» АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компанияси танлаб олиниши юзасидан Давлат активларини бошқариш агентлиги тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ танлов эълон қилди.
Ўзбекистон фуқаро авиацияси тармоғида активларни хусусийлаштириш қуйидаги мақсадларга эришишга қаратилган:
– тармоқда рақобатни ривожлантириш ва унда давлат иштирокини қисқартириш;
– табиий, молиявий, техник ва меҳнат ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш;
– тармоқни ривожлантириш учун хусусий инвестицияларни жалб қилиш ҳажмини кўпайтириш.
Компания «Ўзбекистон ҳаво йўллари» миллий авиакомпанияси хизмат кўрсатиш белгиси ва савдо белгиси мутлақ ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
«Uzbekistan Airways» Ўзбекистон авиацияси ва халқаро қоидалар низомига мувофиқ йўловчиларни ва ҳар қандай турдаги почталарни ҳаво кемалари орқали ташиш бўйича хизматларни тақдим этиши билан бирга 50 дан ортиқ белгиланган йўналишларда, Европа, Осиё ва Шимолий Америка мамлакатларига мунтазам равишда рейсларни амалга оширади. Авиакомпания ваколатхоналари 20 дан ортиқ шаҳарларда фаолият кўрсатади.
Компания асосий фаолиятидан ташқари, «Uzbekistan Airways»га тегишли «Uzbekistan Airways Technics» МЧЖ (ҳаво кемаларига техник хизмат кўрсатиш), «Uzbekistan Helicopters» МЧЖ (махсус авиация), «Ўқув-машғулот маркази» МЧЖ (таълим фаолияти) ва «Ketring» МЧЖ (борт учун озиқ-овқатлар етказиш) каби таркибий корхоналари мавжуд.
«Барча қизиқиш билдирган маҳаллий ва хорижий талабгорлар Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 17 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишлари мумкин», – дейилади хабарда.