Uzbekistan airways 12 та янги самолёт сотиб олади
Бу бўйича Airbus билан шартнома имзоланган.
Uzbekistan airways Airbus билан 12 та ҳаво кемасини харид қилиш учун шартнома имзолади. Бу ҳақда авиакомпания расмий сайтида маълум қилинди.
Қайд этилишича, Airbus авиақурилиш компанияси билан саккизта А320nео ва тўртта А321nео ҳаво кемасини харид қилиш учун шартнома тузилган. Янги авиалайнерлар авиакомпаниянинг бугунги кунда 17 та Airbus А320 оиласига тегишли ҳаво кемаларидан иборат авиапаркига келиб қўшилади. Янги шартнома доирасида двигателларни танлаш кейинчалик авиакомпания томонидан буюртма қилинади.
Янги ҳаво кемалари Airbus Airspace салонига эга бўлиб, у йўловчиларга ҳаво транспорти бозорида юқори даражадаги қулайликни тақдим этади. Uzbekistan airways авиакомпанияси янги ҳаво кемаларидан йўналишлар тармоғини янада кенгайтириш учун фойдаланишни режалаштирмоқда.
“Airbus билан имзоланган шартнома авиакомпания паркини модернизация қилиш стратегиямизнинг янги босқичи бўлиб, йўловчиларга энг замонавий ва қулай ҳаво кемаларини таклиф қилишни давом эттиришга имкон беради. Шу билан бирга, А320nео оиласининг ушбу ҳаво кемалари бизга Марказий Осиё минтақасидаги мавқейимизни янада яхшилашга ва минтақа ичида ҳам, ундан ташқарида ҳам парвозлар харитасини сезиларли даражада кенгайтиришга ёрдам беради”, – дейди “Uzbekistan airways” АЖ Бошқарув раиси Илҳом Маҳкамов.
А320nео оиласи ёнилғи тежамкорлиги СО2 (карбонат ангидрид) чиқиндиларининг камида 20 фоизини таъминлайдиган янги авлод двигателлари ва Sharklets каби энг сўнгги технологияларни ўз ичига олади.