Ўзбекистонда биринчи технологик илғор чиқинди полигони қурилмоқда
Полигон 15-20 йилга мўлжалланган бўлиб, 20 миллион тоннага яқин чиқиндини сиғдира олади.
Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти аҳолисининг маиший чиқиндилари учун мўлжалланган Оҳангарондаги чиқинди полигонини қуриш қиймати 16 миллион АҚШ долларини ташкил этади. Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020-йил 15-декабрдаги “Тошкент шаҳрида маиший ва қурилиш чиқиндилари билан ишлаш соҳасидаги фаолиятни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Осиё Тараққиёт банки билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда. Лойиҳанинг умумий майдони 30 гектар, полигоннинг ўзи эса 25 гектар ҳисобланади. Чиқиндиларни қайта юклаш ва утилизация қилиш бўйича «Махсустранс» филиали раҳбари Рафаел Бекмуллиннинг сўзларига кўра, полигон мутлақо янги технология асосида ишлайди.
«Полигоннинг бутун ҳудуди геотекстил, геогрид ва бошқа геоматериаллардан иборат махсус материал билан қопланади. Полигоннинг пастки қисми доимий муҳрланган ҳавза бўлиб, ер ости сувлари ва атмосферага салбий таъсир кўрсатмайди. Махсус материаллардан ташқари, бу ерда биз чиқиндидан сув чиқарадиган қувурларни ётқизамиз. Шунингдек, газ ва метанни қуйиш учун қувурлар ўрнатамиз, бу эса келажакда метан ва электр энергияси ишлаб чиқариш имконини беради», — деди Р.Бекмуллин.
Полигон 15-20 йилга мўлжалланган бўлиб, 20 миллион тоннага яқин чиқиндини сиғдира олади. Унинг қурилиши жорий йилнинг ноябр ойигача якунланади.