Germaniyada avtobus va poyezdlarda niqob taqish majburiyati bekor qilindi
Mamlakat Sog‘liqni saqlash vaziri ixtiyoriy ravishda himoya niqoblarini kiyishda davom etishni tavsiya qildi.
Koronavirus pandemiyasidan uch yil o‘tgach, 2 fevraldan boshlab butun mamlakat bo‘ylab shaharlararo poyezdlarda majburiy niqob taqish bekor qilindi. Shuningdek, mintaqaviy jamoat transportida amalda bo‘lgan to‘qqizta federal shtatdagi tegishli buyruq endi o‘z kuchini yo‘qotdi, deb xabar berdi Deutsche Wellega.
So‘nggi paytlarda transport kompaniyalari jamoat transportida niqob rejimini bekor qilishni faol ravishda izlamoqda va pandemiya bilan bog‘liq mavjud vaziyat fonida bu chora uzoq vaqtdan beri kerak emasligini taʼkidladi. Shuningdek, ular yo‘lovchilarga nima uchun gavjum samolyotlar va konsert zallarida niqob taqish shart emasligini, lekin avtobus yoki tramvayda hali ham zarurligini tushuntirish tobora qiyinlashib borayotganini taʼkidladi.
Bir necha hafta oldin Deutsche Bahn temir yo‘l konserni Germaniya hukumatini turli federal shtatlar va turli transport operatorlari qoidalari bilan chalkashmaslik uchun uzoq masofali poyezdlarda niqob rejimini imkon qadar tezroq bekor qilishga chaqirdi. Yakunda hukumat 2 fevraldan niqob rejimini bekor qilishga qaror qildi. Ilgari faqat aprel oyi boshida bekor qilish rejalashtirilgan edi.
Germaniya sog‘liqni saqlash vaziri Karl Lauterbax ixtiyoriy ravishda himoya niqoblarini kiyishda davom etishni tavsiya qildi. 2020 yil boshidan pandemiya fonida Germaniyada jamoat transportida niqob rejimi bosqichma-bosqich joriy qilingan. Avvaliga ro‘mol va bo‘yinbog‘ yo‘lovchilar uchun yetarli edi, chunki niqoblar yetishmasdi.
Jamoat transportida niqob rejimining bekor qilinishi aholi o‘rtasida turlicha munosabat uyg‘otdi. Ayrimlar niqobsiz yo‘lovchilar yonida o‘tirishni istamaydiganlar uchun poyezdlarda maxsus zonalar joriy etishni talab qila boshladi. Biroq Deutsche Bahn vakili bunday variantni rad etdi.
Kasalxonalar, qariyalar uylari va tibbiy amaliyotlarga tashrif buyuruvchilar uchun niqob rejimi 7 aprelga qadar davom etadi — ular hali ham FFP2 respiratorini kiyishlari kerak. Klinikalar va qariyalar uylariga kirish uchun ham manfiy koronavirus testi talab qilinadi.