Vodiyda “zapravkalar” faoliyati qachon tiklanishi maʼlum qilindi
Bu bo‘yicha vazirlik maʼlumot berdi.
Hafta oxirlarigacha vodiy viloyatlaridagi gaz quvurlarida tabiiy gaz bosimining ko‘tarilib borishi kutilmoqda. Bu haqda Energetika vazirligi maʼlumot berdi.
Mahalliy hokimliklar bilan kelishilgan holda avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari (AGTKSH) gaz bosimining ko‘tarilishiga qarab, ularning faoliyati bosqichma-bosqich tiklanishi rejalashtirilmoqda.
Taʼkidlanishicha, gaz bosimi pasaygan kunlarda birinchi navbatda aholi va ijtimoiy soha obyektlari (issiqlik elektr stansiyalar, shifoxonalar, maktabgacha va maktab hamda oliy taʼlim muassasalari va boshqalar)ni elektr energiyasi va tabiiy gaz bilan bir maromda taʼminlash zarur hisoblanganligi sababli AGTKSHlar faoliyatiga majburiy cheklovlar kiritilgan.
Quvurlarda gaz bosimini bir meʼyorga keltirish va ushbu meʼyorni saqlab turish uchun AGTKSHlari qisqa vaqt oralig‘ida reja-grafik asosida faoliyat yuritib boradi.