Tojikiston-O‘zbekiston chegarasida o‘nlab yuk mashinalari qolib ketdi
Haydovchilarning so'zlariga ko'ra, bunga yuk mashinalari uchun chegarani kesib o‘tishda litsenziya narxining oshishi sabab bo'lmoqda.
Matchinskiy tumanidagi “Fotexobod” postida yuk mashinalari to‘planib qolgan. Bir yuk mashinasi haydovchisining aytishicha, 2024-yil boshidan hujjat olish qiyin va qimmatga tushdi. Haydovchilarga ko‘ra, asosiy sabab yuk mashinalari uchun chegarani kesib o‘tishda litsenziya narxining oshishi, bu esa yuk tashish ortidan foyda olib kelmaydi. Haydovchilardan biri 2024-yil boshidan hujjat olish qiyin va qimmatga tushayotganini aytmoqda.
“Biz nega bu qog‘oz – ruxsatnoma – narxi birdaniga 100 foizga ko‘tarilib, 130 dollarga yetganini bilmaymiz. Hech kim bizga bu borada tushuntirish bermayapti”, — dedi u.
Matchinskiy tumanidagi “Fotexobod” postida yuk mashinalari to‘planib qolgan. Bir yuk mashinasi haydovchisining aytishicha, 2024-yil boshidan hujjat olish qiyin va qimmatga tushdi.
“Biz nima uchun bu qog‘oz – ruxsatnoma – narxi birdaniga 100 foizga ko‘tarilib, 130 dollarga yetganini bilmaymiz. Hech kim bizga bu borada tushuntirish bermayapti”, — dedi u.
Boshqa haydovchilar esa bunday narxlar katta qiyinchiliklar tug‘dirishini aytmoqda.
“Xo‘janddan Toshkentga yuk tashish uchun yuk egasi yo‘l haqiga 450 dollar to‘laydi, yukni O‘zbekistonga tushirish uchun biz 220 dollar to‘laymiz, ruxsatnoma esa 130 dollarga aylandi. Bundan tashqari, Tojikistongacha yo‘l haqini to‘laymiz, dizel yonilg‘isi narxi bilan bunga arzimaydi”, — deydi haydovchi.
Ruxsatnoma O‘zbekiston tomonidan Tojikiston Transport vazirligiga yuborilgan hujjatdir. Bu haydovchilarga xususiy xizmat ko‘rsatuvchi kompaniyalar tomonidan taqdim etiladi.
So‘g‘d viloyati raisi Rajabboy Ahmadzoda 6-fevral kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida “barcha muammolar Tojikiston Transport vazirligiga bildirilgan va masala yaqin kunlarda hal qilinadi”, - dedi.
“Ushbu masala yuzasidan Bojxona boshqarmasining viloyat hududiy boshqarmasi, Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining So‘g‘d viloyati bo‘yicha Chegara xizmati bilan bog‘landik, viloyat raisi o‘rinbosari, huquq-tartibot bo‘limi boshlig‘i jalb etildi. Shuningdek, Tojikiston Tashqi ishlar vazirligi orqali Tojikistonning O‘zbekistondagi elchisi Abdujabbor Rahmonzoda bilan bog‘landik. Shundan so‘ng Komissiya tuzildi. Komissiya a’zolari “Fotexobod” nazorat-o‘tkazish punktiga kelib, yig‘ilish o‘tkazdi. Mavjud muammolar mamlakat Transport vazirligi e’tiboriga havola etildi”, — dedi u.
Viloyat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, kelgusida korxonalar haydovchilarga qulay bo‘lishi uchun ruxsatnomani bank o‘tkazmasi orqali sotib olishiga ko‘rsatma berildi.
Makron Navalniy vafotining ikki yilligi munosabati bilan bayonot berdi
Fransiya prezidenti uning o‘limi “ataylab sodir etilgani ayon bo‘ldi” deya ta’kidladi.
Rahmon qayerda?
So‘nggi 10 kun ichida biror marta ham davlat yig‘ilishlarida ishtirok etmagan Tojikiston rahbari Emomali Rahmon haqida ijtimoiy tarmoqlarda uning vafot etgani haqida turli mish-mishlar paydo bo‘ldi.
Turkmanistonda 50 dan ortiq farmon bilan ommaviy kadrlar o‘zgarishi amalga oshirildi
Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar, hokimlar va bir qator davlat idoralari rahbarlarida o‘zgarishlar bo‘ldi.
Ukrainaning sobiq energetika vaziri pul yuvishda ayblanmoqda
German Galushchenko 15-fevral kuni hibsga olingan.
Qirgʻizistonda bir kunda uch vazir ishdan olindi
Transport, ekologiya va favqulodda vaziyatlar vazirliklarida rahbariyat o‘zgardi.
Tashiyev bilan do‘stligimiz saqlanadi, ammo u davlat xizmatiga qaytmaydi — Japarov
Qirgʻiziston prezidenti sobiq xavfsizlik rahbari Kamchibek Tashiyev bilan uchrashdi.
AQShning Maduroni qo‘lga olish operatsiyasi qariyb 3 mlrd dollarga tushdi — Bloomberg
Harbiy flot va aviatsiya texnikalarining joylashtirilishi milliardlab dollar xarajat talab qilgan.
Turkmaniston milliy xavfsizlik vaziri lavozimidan ozod etildi
Avvalroq Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Qamchibek Tashiyev lavozimidan ozod etilgan edi.