Йилнинг энг иссиқ ҳафтаси Бельгияда кутилмоқда
Душанба куни иссиқ об-ҳаво туфайли Франциянинг тўрт департаментида хавфнинг "тўқ сариқ" даражаси эълон қилинди.
Француз ОАВларининг ёзишича, огоҳлантиришлар Гар, Жиронде, ло ва Гаронна ва Воклюз департаментларида тарқатилади.
Сешанба куни Франциянинг жанубий ҳудудларида ҳаво ҳарорати 33-38 даражагача кўтарилиши кутилмоқда. Бельгияда бу ҳафта бу йилги энг иссиқ бўлади.
Қироллик метеорология институти келгуси етти кун йилнинг энг иссиқ куни бўлишидан огоҳлантирмоқда. Чоршанба кунидан бошлаб мамлакатда иссиқ ҳаво ҳарорати 30 даражадан юқори бўлиши мумкин. Иссиқ тўлқин кейинги ҳафта бошигача давом этади.
Голландияда ҳам худди шундай об-ҳаво кутилмоқда. Голландия об-ҳаво прогнозларига кўра, шу ҳафтанинг ўрталарига келиб мамлакатнинг аксарият ҳудудларида ҳаво ҳарорати Целсий бўйича 30 даражадан ошади, қурғоқчилик эса ойнинг иккинчи ярмигача давом этади. Шу муносабат билан ҳукумат ўтган ҳафтада сув танқислигини расман эълон қилди.
Голландия матбуотининг ёзишича, Рейн, Маас ва Эйссел дарёларида ҳозирда сув сатҳи паст, бу эса юк ташишга қийинлаштиради.