Аёл интернетдаги ҳавола туфайли 30 млн сўм пулини йўқотди
Ҳолат Тошкент шаҳрида юз берган.
Телеграм мессенжеридаги ҳаволага кирган аёлнинг 30 миллион сўмини ўзлаштирган жиноятчи ушланди.
Маълум қилинишича, Тошкент шаҳрида яшовчи (аёл) Н.Д. ИИОга мурожаат қилиб, банк картасидан 30 миллион сўм миқдоридаги пул маблағлари номаълум шахс томонидан ўзлаштирилганлигини маълум қилган.
Тезкор-қидирув хизмати Киберхавфсизлик бўлинмалари ходимлари томонидан ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, мазкур жиноятни Тошкент вилоятида яшовчи T.A. содир этганлиги аниқланган.
Гумонланувчи сифатида тергов органларига жалб этилган T.A. Интернет фойдаланувчиларига Телеграм мессенжери орқали турли хил мазмунидаги хабарни (ҳавола) жўнатиб, бу эълонга ишонган жабраланувчи (аёл) Н.Д.ning банк карта маълумотларини қўлга киритиш орқали банк карталарида сақланган 30 миллион сўм миқдоридаги пулларни ўғирлаб, ўтказиб олишга эришиб, мазкур пулларни ўз эҳтиёжларига сарфлаб юборган. Мазкур ҳолат юзасидан T.A.ga нисбатан Жиноят Кодексининг 169-моддаси (Ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилган.