18 YOSHDAN KATTA BO‘LGAN BIR QANCHA AHOLI QATLAMLARI KORONAVIRUS INFEKSIYASIGA QARSHI OMMAVIY EMLANISHI SHART
Respublika maxsus komissiyasining yurtimizda koronavirus infeksiyasi bilan bog‘liq epidemiologik vaziyat barqarorligini ta’minlashda ko‘rilayotgan choralarni muvofiqlashtirish masalalari bo‘yicha kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uning yakuniga ko`ra:
📌 2021-yil 1-sentyabrgacha 18 yoshdan katta bo‘lgan quyidagi toifa yoki guruhdagi aholi qatlami koronavirus infeksiyasiga qarshi 1-doza vaksinalari;
📌1 oktyabrgacha 2-doza vaksinalari;
📌1 noyabrgacha 3-doza vaksinalari bilan ommaviy emlanishi (salomatligi bo‘yicha qarshi ko‘rsatma bo‘lgan hollar bundan mustasno) shartligi belgilandi.
Ular quyidagilar:
▶️ aholi bilan muloqotga kiruvchi barcha turdagi xizmat ko‘rsatish ob’yektlarining (davlat xizmatlari markazlari, pochta bo‘linmalari, banklar, lizing tashkilotlari, notariuslar, sug‘urta kompaniyalari, go‘zallik salonlari, sartaroshxonalar va boshqalarning) xodimlari;
▶️ barcha turdagi savdo ob’yektlarining (oziq-ovqat, xo‘jalik mollari, kiyim-kechak do‘konlarining, dorixonalarning va boshqalarning) xodimlari;
▶️ sport maktablarining hamda sport inshootlarining xodimlari;
▶️ madaniy hamda ko‘ngilochar ob’yektlarning va dam olish maskanlarining xodimlari;
▶️ mehmonxonalarning, uy mehmonxonalarining, xostellarning, otellarning, yotoqxonalarning va kempinglarning ishchi-xodimlari;
▶️ yo‘lovchi tashish bilan shug‘ullanuvchi davlat va nodavlat tashkilotlarning xodimlari;
▶️ davlat va nodavlat ta’lim muassasalarining xodimlari;
▶️ harbiy xizmatchilar;
▶️ umumiy ovqatlanish korxonalarining, xususan, jamoat joylarida joylashgan tezkor ovqatlanish shoxobchalarining, choyxonalar, to‘yxonalar, kafelar va restoranlarning xodimlari, shu jumladan, mahsulotlarni yetkazib berish bilan shug‘ullanuvchilar;
▶️ barcha turdagi davlat va nodavlat tibbiyot va tibbiy-ijtimoiy ob’yektlarning xodimlari;
▶️ kommunal xizmat sohasi xodimlari;
▶️ aloqa va telekommunikasiya ob’yektlarining xodimlari;
▶️ davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining xodimlari;
▶️ huquqni muhofaza qiluvchi organlarining xodimlari.